Badanie wytrzymałości betonu na ściskanie i stanu nawierzchni

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wytrzymałość na ściskanie jest najważniejszą właściwością betonu. Wyniki badania wytrzymałości pokazują, czy beton mieści się danej klasie określonej przez producenta, a co za tym idzie, czy gotowa konstrukcja spełni wymagania projektowe. Do badań stosuje się wcześniej przygotowane próbki sześcienne (jak te przy badaniu odporności nawierzchni poprzez penetrometr) lub walcowe, ale badanie można wykonać także na gotowej konstrukcji betonowej bezinwazyjnie za pomocą młotka Schmidta lub inwazyjnie poprzez wykonanie odwiertu.

Badanie wytrzymałości betonu za pomocą prasy wytrzymałościowej

Jest to podstawowe badanie betonu, które najczęściej wykonuje się na próbkach sześciennych o wymiarach 15x15x15 cm. Badanie można wykonywać także na próbkach walcowych oraz próbach pochodzących z odwiertów konstrukcji betonowych. Przykładowe klasy betonu to np. C12/15, C16/20, C20/25, itd. Cyfry oznaczają wymaganą wytrzymałość na ściskanie wyrażoną w megapaskalach (MPa) uzyskaną po 28 dniach dojrzewania betonu w warunkach laboratoryjnych. Pierwsza cyfra oznacza wymagania dla próbek walcowych, natomiast druga dla próbek sześciennych. W starym nazewnictwie betony oznaczano symbolem B i jedną cyfrą, np. obecny beton C16/20 oznaczony był jako B20.

Badanie wytrzymałości betonu polega na zgniataniu próbki za pomocą prasy wytrzymałościowej do betonu. Próbka jest zgniatana do momentu jej pęknięcia. Wynikiem badania jest najwyższa zarejestrowana przez komputer wartość MPa. Pomiary wykonuje się po 7 oraz 28 dniach, jednak najważniejszy i wiążący jest ten drugi parametr. Istnieją również wyjątki, gdzie badanie wykonuje się po 56 dniach dla betonów na cementach o długim okresie dojrzewania. Procedurę badań oraz interpretację wyników określają normy PN-EN 13791 oraz PN-EN 12390-3.

Badanie wytrzymałości betonu młotkiem Schmidta

Młotek Schmidta to małe, przenośne urządzenie do wykonywania szybkich pomiarów sklerometrycznych. Badanie młotkiem Schmidta pozwala na bezinwazyjne określenie wytrzymałości betonu. Jest to wygodny i prosty sposób na sprawdzenie wytrzymałości gotowej konstrukcji bez konieczności wykonywania w niej odwiertów. Inwazyjne metody są często niemożliwe bądź bardzo trudne ze względu na wiele czynników (osłabienie wytrzymałości, zastosowane zbrojenie), stąd też młotek Schmidta stał się bardzo popularnym urządzeniem do badań betonu.

Główne zastosowanie młotka Schmidta to:

  • badanie wytrzymałości,
  • szukanie wrażliwych miejsc w konstrukcji,
  • określanie jednorodności betonu,
  • porównywanie wytrzymałości podobnych elementów w jednej konstrukcji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jaki sposób działają nowoczesne linie galwaniczne?
W jaki sposób działają nowoczesne linie galwaniczne?
Jedną z gałęzi gospodarki jest wytwarzanie powłok ochronnych na różnego rodzaju materiałach i tworzywach, najczęściej metalach. Zadanie to realizuje się […]
Jak dobrać rodzaj ogrzewania do mieszkania?
Jak dobrać rodzaj ogrzewania do mieszkania?
Nikt nie lubi, gdy w domu jest zbyt chłodno, zwłaszcza w porze jesiennej i zimowej. Dlatego też należy dbać o […]
Na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę, aranżując przestrzeń sypialni?
Na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę, aranżując przestrzeń sypialni?
Sypialnia to idealne miejsce, aby wypocząć po ciężkim dniu i zebrać siły na następny. W tym celu należy ją jednak […]