Czy warto kłaść w domu styropian podłogowy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Styropian jest jednym z tych materiałów, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Z uwagi na swoje właściwości, stanowi on jeden z popularniejszych materiałów do ocieplania budynków. W zależności od powierzchni, która chcemy ogrzać, musimy wybrać właściwy rodzaj styropianu. Jeżeli szukamy sposobów na zapewnienie ocieplenia dla naszej posadzki, warto rozważyć wybór styropianu podłogowego.

Czym jest styropian?

Jest on tworzywem sztucznym, który otrzymujemy po uformowaniu w płyty spienionego polistyrenu. Możemy wyróżnić dwie główne odmiany — polistyren ekspandowany (EPS) oraz ekstrudowany (XPS). Ten drugi rodzaj stanowi droższą, ale efektywniejszą opcję między innymi z uwagi na większą wytrzymałości i lepszą izolacyjność. Różnią się one nie tylko wymiarami standardowych płyt, ale również kolorem – XPS jest barwiony w przeciwieństwie do EPS, którego podstawowa wersja jest biała. Jeśli chodzi o dostępny w sklepach styropian cena za paczkę zależy od tego, który gatunek zdecydujemy się kupić.

Jakie właściwości powinien posiadać styropian podłogowy? 

Materiał ten jest dobrym wyborem do zapewnienia naszej podłodze ocieplenia. Oczywiście pod warunkiem, że wybrana przez nas odmiana posiada odpowiednie parametry. Żeby dane płyty styropianu nadawały się do ocieplania podłogi, muszą cechować się wysoką izolacyjnością termiczną oraz niską chłonnością. Takie mają te dostępne na http://hurtowniastyropianu.pl/sklep/styropian/podlogowy/. Te dwie cechy wystarczyłyby do ocieplania naszych ścian. Ponieważ jednak szukamy materiału do położenia pod nasze nogi, musi on spełniać kilka dodatkowych warunków. Chodzi mianowicie o wytrzymałość na odkształcenia i naprężenia. Dodatkowo wybrane przez nas płyty muszą być odpowiednio grube. Dopiero, jeżeli wybrane przez nas gatunek spełnia wszystkie te warunki, możemy rozpocząć proces ocieplania.

Im większa jest grubość płyty, tym większa jest termoizolacyjność naszego styropianu podłogowego. Powszechnie zaleca się zakup materiałów o grubości w zakresie od 10 do 15 cm. Takie wymiary powinny zapewnić wystarczającą izolację cieplną. Kwestie wytrzymałości możemy rozwiązać, wybierając twardy gatunek styropianu. Twardość jest mierzona za pomocą współczynnika CS (10). Dotyczy on naprężeń ściskających przy 10% odkształceniu. Innymi słowy, liczba przy tym wskaźniku pokazuje nam jaki nacisk jest potrzebny, aby sprasować daną płytę o 10% jej grubości. Wystarczy dla nas wiedza, że im większa liczba przy CS (10), tym bardziej wytrzymały jest konkretny styropian. 

Jakie zalety wynikają z wyboru styropianu podłogowego?

Nie bez powodu tak wiele osób decyduje się na ocieplanie podłóg swojego domu z użyciem styropianu. Robią to, ponieważ z tą decyzją wiążą się liczne korzyści. Twarde płyty ograniczają straty ciepła ponoszone przez nasz dom. Jest to szczególnie ważne przy ocieplaniu podłogi leżącej bezpośrednio na gruncie. W ten sposób możemy znacząco ograniczyć pieniądze, które wydajemy na rachunki za ogrzewanie. Z używania styropianu nie wynikają jedynie korzyści ekonomiczne. Chodzenie po podłodze wyłożonej twardymi płytami styropianowymi jest komfortowym doświadczeniem. Problem zimnej posadzki przestanie istnieć.

Do kolejnych zalet tego materiału należy jego bezpieczeństwo użytkowania. Jest on niewrażliwy na problemy związane z pleśnią lub grzybami. Co więcej, nie wywołuje on reakcji alergicznych — bardzo atrakcyjna cecha dla alergików. Nie grozi nam kontakt z groźnymi substancjami chemicznymi podczas instalowania płyt. Żadne maski czy kombinezony ochronne nie są nam potrzebne. Jego zakup jest korzystny z punktu widzenia dbania o środowisko, ponieważ łatwo podlega recyklingowi.

Oczywiście nie jest to koniec zalet styropianu podłogowego. Łatwo dopasowywać jego wymiary do naszych potrzeb. Jest on nie tylko prosty w instalacji, ale również łatwy do transportowania i przechowywania. Jeżeli zostanie właściwie zamontowany, to może nam posłużyć przez wiele lat. Z uwagi na ogromną popularność tego materiału, jest on wyjątkowo łatwo dostępny niezależnie od poszukiwanej odmiany. Wszystkie te zalety sprawiają, że zdecydowanie warto zainstalować styropian podłogowy w naszym domu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Gry planszowe – jak wpływają na rozwój dziecka?
Gry planszowe – jak wpływają na rozwój dziecka?
Rozwój dziecka powinien odbywać się na wielu różnych płaszczyznach na raz. Gry planszowe mogą pomóc w kształtowaniu myślenia strategicznego oraz […]
System wentylacyjny – dlaczego jest taki ważny?
System wentylacyjny – dlaczego jest taki ważny?
Wentylacja zapewnia ciągłą wymianę zużytego powietrza z wnętrza budynków na świeże z zewnątrz. Nowoczesne systemy umożliwiają ten proces przy dużym […]
Pomysłowe prezenty na rocznice
Pomysłowe prezenty na rocznice
Rocznice są świetną okazją, aby pokazać, jak bardzo zależy Ci na swojej znaczącej drugiej osobie. W przypadku rocznic zawsze możesz […]