Kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu we frankach od kilku lat zmagają się z problemami związanymi ze znacznym wzrostem jego kursu. Spowodowało to ogromny wzrost pozostałego do spłaty zobowiązania. Jednak w 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, który znacząco zmienił sytuację frankowiczów.
Kredytobiorcy mogą przede wszystkim wnioskować o unieważnienie podpisanej przed laty umowy kredytowej. Jeśli sprawa zostanie rozpatrzona pozytywnie oznacza to, że bank zobowiązany jest zwrócić konsumentowi wszystkie wpłacone raty wraz z odsetkami i prowizjami. Kredytobiorca musi oddać do banku tylko i wyłącznie kwotę, którą pożyczył. Dzięki temu wszystkie nadpłacone kwoty związane ze wzrostem kursu zostaną zwrócone.
Frankowiczowe posiadający kredyt indeksowany mogą starać się o tzw. odfrankowienie, czyli przewalutowanie pozostałego do spłaty zobowiązania. Spowoduje to znaczne zmniejszenie miesięcznych rat. Najważniejszą kwestią jest wykazanie, że bank zawarł w umowie niedozwolone klauzule, które wprowadziły kredytobiorców w błąd i spowodowały, że znaleźli się oni w niekorzystnej sytuacji.
Wiele kancelarii prawnych oferuje profesjonalną pomoc frankowiczom na każdym etapie postępowania. Prawnicy po przeanalizowaniu całej sytuacji oraz przestudiowaniu umowy przygotowują plan działania, który daje realne szanse na unieważnienie kredytu. Poszukując odpowiedniej kancelarii warto zdecydować się na taką, która ma na swoim koncie wygrane w podobnych sprawach.