Szambo, czyli podziemny lub naziemny zbiornik bezodpływowy to zdecydowanie najważniejsza kwestia, z którą muszą zmierzyć się inwestorzy. To właśnie tam odprowadzane są wszelkie nieczystości, takie jak ścieki z urządzeń kanalizacyjnych. Najistotniejszą cechą, jaką powinno posiadać szambo jest szczelność. Zapewnia ona bowiem prawidłowe działanie funkcjonalności szamba i sprawia, że nie zanieczyszcza ono środowiska. Powinno mieć także odpowiednią pojemność. Im większe szambo, tym rzadziej trzeba je oczyszczać, a więc można w ten sposób obniżyć koszty usług asenizacyjnych, czyli nic innego, jak właśnie usuwanie płynnych nieczystości i wywożenie ich za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego pojazdów.
Szambo może być zbudowane z różnych materiałów. Betonowe jest to najpopularniejszy rodzaj. Cechuje je przede wszystkim trwałość – mogą służyć wiele lat. Są one solidne i najbardziej wytrzymałe, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dla osób, które interesują dobrej jakości zbiorniki betonowe Śląsk to jeden z tych regionów, gdzie działa wiele firm zajmujących się ich produkcją, która charakteryzuje się nowoczesną techniką przy zachowaniu atrakcyjnych cech.
Głównymi cechami szamb plastikowych jest ich lekkość, dzięki której transport i montaż jest łatwiejszy. Taki rodzaj zbiornika jest bardzo szczelny. Niestety jest on mniej odporny na uszkodzenia, a jego lekkość może spowodować wypchnięcie pustego zbiornika na powierzchnię przez wody gruntowe, dlatego aby tego uniknąć trzeba zastosować specjalne techniki zabezpieczenia.
Zarówno szamba betonowe, jak i plastikowe mogą być jednokomorowe lub dwukomorowe. Szambo dwukomorowe, nazywane też jest przelewowym. Taki zbiornik posiada specjalną przegrodę, która dzieli go na dwie części. Ma to na celu oddzielenia ścieków „grubszych” od ścieków płynnych. Szambo dwukomorowe jest szczególnie polecane dla dużych działek.