Zastosowanie i zasady doboru wibroizolatorów

Biznes i finanse

Drgania mechaniczne mogą być wykorzystywane do separowania lub zagęszczania materiałów oraz obrabiania ich powierzchni. Zazwyczaj jednak są skutkiem ubocznym pracy maszyn i mają negatywny wpływ na ich działanie. Jednym ze sposobów neutralizowania drgań jest zastosowanie wibroizolatorów. 

Do czego wykorzystywane są wibroizolatory

Wibroizolacja maszyn wykonywana jest w celu minimalizowania negatywnych skutków drgań. Ich występowanie może zakłócać prawidłową pracę urządzenia, prowadzić do jego szybszego zużycia oraz powodować hałas. Długotrwałe wibracje wpływają destrukcyjnie na elementy konstrukcyjne budynków i budowli oraz na zdrowie człowieka. Do ich neutralizacji wykorzystuje się maty korkowe, sprężyny spiralne oraz wibroizolatory gumowe. Te ostatnie ze względu na unikalne właściwości gumy i jej trwałość cieszą się największą popularnością.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wibroizolatorów

Przy wyborze wibroizolatorów należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, takich jak rodzaj maszyny oraz jej całkowity ciężar i ilość występujących punktów podparcia. Aby odpowiednio dobrać element tłumiący drgania do maszyny, trzeba znać ich częstotliwość. Częstotliwość drgań własnych uzależniona jest przede wszystkim od prędkości obrotowej silnika, wirnika, a także ilości taktów. Decydując się na wybór wibroizolatora, nie wolno zapominać o uwzględnieniu warunków środowiskowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku maszyn pracujących w środowisku agresywnym lub takim, w którym panują wysokie temperatury.

Dodaj komentarz