
Hartowanie elementów stalowych
Hartowanie to forma obróbki cieplnej, której zadaniem jest zwiększenie wytrzymałości danego przedmiotu stalowego na uszkodzenia pod wpływem oddziaływania czynników zewnętrznych. Hartowanie może przebiegać na kilka różnych sposobów, w zależności od pożądanego stopnia wytrzymałość, wielkości i typu obrabianych przyrządów oraz innych oczekiwań osób podejmujących się wykonania hartowania.
Hartowanie w telegraficznym skrócie
W trakcie hartowania dany przedmiot zostaje podgrzany do momentu, w którym jego materiał ulega przemianom strukturalnym, uzyskując docelową twardość. Następnie dochodzi do szybkiego schłodzenia danego przedmiotu. W ten sposób poprawiają się także inne czynniki wytrzymałościowe: wytrzymałość, granica plastyczności, granica sprężystości, odporność na draśnięcia i ścieranie.
W trakcie procesu hartowania kluczowa okazuje się kąpiel chłodząca oraz tempo jej wykonania. Zbyt wolne chłodzenie może zaburzyć przemianę martenzytyczną, która odpowiedzialna jest za poprawę jakości hartowanych materiałów. Z metody tej korzysta Hartomed: https://hartomed.pl/obrobka-cieplna-metali/.
Ponadto na przebieg procesu hartowania ma wpływ także prędkość nagrzewania, osiągana temperatura kąpieli cieplnej oraz chłodzącej, a także czas przetrzymywania hartowanych obiektów w tych warunkach.
Pod tym względem wyróżnić można:
- hartowanie zwykłe, polegające na szybkim schładzaniu hartowanej stali,
- hartowanie stopniowe, polegające na chłodzeniu w nieco wyższej temperaturze,
- hartowanie izotermiczne, polegające na redukowanie przemiany martenzytycznej,
- hartowanie powierzchniowe, polegające na nagrzewaniu samej powierzchni hartowanego przedmiotu.