Olej do silnika – jakie funkcje pełni?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

To właśnie olej silnikowy smaruje części silnika. Pomaga również w chłodzeniu silnika poprzez odprowadzanie ciepła z komory spalania oraz spodniej strony tłoków i pierścieni tłokowych. Olej czyści także wewnętrzne powierzchnie silnika i zapobiega korozji spowodowanej tarciem pomiędzy ruchomymi częściami.

Olej silnikowy należy regularnie wymieniać, aby zapewnić właściwe smarowanie wszystkich ruchomych części, uniknąć przegrzania i zapobiec korozji w silniku Twojego pojazdu.

Olej silnikowy spełnia te funkcje:

Smarowanie 

Olej silnikowy ma za zadanie wykonywać dwie rzeczy: zmniejszać tarcie pomiędzy ruchomymi częściami w silniku oraz czyścić te części, gdy poruszają się obok siebie. Oznacza to, że podczas jazdy cienka warstwa oleju jest stale pompowana przez silnik samochodu. Smaruje on zarówno nieruchome, jak i ruchome elementy silnika samochodu, dzięki czemu nie ocierają się one o siebie zbyt mocno, powodując z czasem uszkodzenia (i ostatecznie prowadząc do kosztownych napraw).

Chłodzenie 

Olej silnikowy odgrywa również rolę w chłodzeniu gorących elementów silnika Twojego samochodu, odprowadzając nadmiar ciepła przez układ chłodnicy. Podczas spalania paliwa w silniku spalinowym powstaje dużo ciepła; jeśli to ciepło nie jest odpowiednio odprowadzane, może spowodować uszkodzenie innych ważnych części, takich jak tłoki czy głowice cylindrów.

Jeśli chcesz kupić olej do silnika swojego pojazdu, to koniecznie sprawdź witrynę internetową, aby wybrać odpowiedni: https://www.sklep.arga.com.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie akcesoria do torebek warto kupić?
Jakie akcesoria do torebek warto kupić?
Torebka to zdecydowanie jeden z najważniejszych dodatków do kobiecej stylizacji. Większość pań posiada w swojej szafie przynajmniej kilka tego typu […]
Najlepsze meble wypoczynkowe do Twojego salonu
Najlepsze meble wypoczynkowe do Twojego salonu
Salon zazwyczaj służy do wypoczynku oraz do miłych spotkań z rodziną czy też przyjaciółmi w zaciszu domowym. Powinien być tak […]
Jak mieć ułożone włosy przez cały dzień
Jak mieć ułożone włosy przez cały dzień
Gdy rano wychodzimy do pracy czy też na uczelnię, staramy się zrobić sobie jak najlepszą fryzurę. Niestety bardzo często wiatr, […]