Olej do silnika – jakie funkcje pełni?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

To właśnie olej silnikowy smaruje części silnika. Pomaga również w chłodzeniu silnika poprzez odprowadzanie ciepła z komory spalania oraz spodniej strony tłoków i pierścieni tłokowych. Olej czyści także wewnętrzne powierzchnie silnika i zapobiega korozji spowodowanej tarciem pomiędzy ruchomymi częściami.

Olej silnikowy należy regularnie wymieniać, aby zapewnić właściwe smarowanie wszystkich ruchomych części, uniknąć przegrzania i zapobiec korozji w silniku Twojego pojazdu.

Olej silnikowy spełnia te funkcje:

Smarowanie 

Olej silnikowy ma za zadanie wykonywać dwie rzeczy: zmniejszać tarcie pomiędzy ruchomymi częściami w silniku oraz czyścić te części, gdy poruszają się obok siebie. Oznacza to, że podczas jazdy cienka warstwa oleju jest stale pompowana przez silnik samochodu. Smaruje on zarówno nieruchome, jak i ruchome elementy silnika samochodu, dzięki czemu nie ocierają się one o siebie zbyt mocno, powodując z czasem uszkodzenia (i ostatecznie prowadząc do kosztownych napraw).

Chłodzenie 

Olej silnikowy odgrywa również rolę w chłodzeniu gorących elementów silnika Twojego samochodu, odprowadzając nadmiar ciepła przez układ chłodnicy. Podczas spalania paliwa w silniku spalinowym powstaje dużo ciepła; jeśli to ciepło nie jest odpowiednio odprowadzane, może spowodować uszkodzenie innych ważnych części, takich jak tłoki czy głowice cylindrów.

Jeśli chcesz kupić olej do silnika swojego pojazdu, to koniecznie sprawdź witrynę internetową, aby wybrać odpowiedni: https://www.sklep.arga.com.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie zabiegi oferuje każdy gabinet dentystyczny?
Jakie zabiegi oferuje każdy gabinet dentystyczny?
Stomatologia to już nie tylko wyrywanie zębów i zakładanie plomb. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat, branża stomatologiczna bardzo się rozwinęła. Medycyna […]
Hospicjum domowe – wszystko co musisz wiedzieć
Hospicjum domowe – wszystko co musisz wiedzieć
Jest wiele powodów, dla których możesz chcieć dołączyć jako wolontariusz do hospicjum. Możesz szukać swojej kariery w służbie zdrowia i […]
Marketing internetowy – jakie działania on obejmuje?
Marketing internetowy – jakie działania on obejmuje?
Marketing w sieci to jedna z głównych dziedzin służących promocji firmy. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że na […]