Jakimi właściwości charakteryzują się opony terenowe?

Technologia

SUV-y i inne samochody z napędem na cztery koła to pojazdy, które często poruszają się po nierównych drogach pokrytych kamieniami oraz błotem. Z tego powodu wymagają specjalnych opon, perfekcyjnie przystosowanych do jazdy po zróżnicowanej i wymagającej nawierzchni. Doskonale w tej roli sprawdzają się opony terenowe, ponieważ zapewniają optymalną przyczepność do podłoża i posiadają odpowiednie parametry wytrzymałościowe. Można je bez problemu kupić w wielu specjalistycznych sklepach internetowych z ogumieniem.

Konstrukcje wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne

Opony terenowe są w stanie bez trudu poradzić sobie z ostrymi głazami, piaskiem, mokrym błotem, śniegiem i wszelkimi nierównościami nawierzchni. Charakteryzują się bowiem głębokim bieżnikiem z szerokimi rowkami zlokalizowanymi pomiędzy poszczególnymi blokami (kanały ułożone pod różnym kątem), a także posiadają wzmocnione ścianki boczne. Dzięki temu są ponadprzeciętnie trwałe i odporne zarówno na przekłucie, jak i duże obciążenia. Poza tym nie gromadzą zabrudzeń, a na dodatek skutecznie reagują na zmianę ciśnienia. Wyróżniamy trzy kluczowe modele:

– All Terrain – mają uniwersalny charakter, bo są przystosowane do jazdy i po terenie, i po szosie,

– Mud Terrain – przeznaczone do poruszania się niemal wyłącznie po błocie oraz piasku; nie sprawdzają się na asfalcie, gdyż generują duży hałas i szybko się ścierają,

– All Purpose – wersje szosowe, ale nadające się też do jazdy po umiarkowanych bezdrożach.

Dodajmy, że omawiane ogumienie wymaga również zastosowania specjalnych dętek dedykowanych stricte autom terenowym. Najlepsze i najtrwalsze elementy tego typu produkuje firma Kabat.

Dodaj komentarz