Oryginalne dodatki do klasycznej jadalni

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jadalnia to pomieszczenie o wielu funkcjach. Centralnym punktem jest tutaj stół – na tyle duży, by pomieścić wszystkich domowników i ugościć przyjaciół. To przy stole rodzina spotyka się, by wspólnie zjeść, porozmawiać i spędzić czas razem. Jednak jadalnia to nie tylko stół i krzesła. To pomieszczenie, w którym organizujemy uroczystości, zapraszamy gości oraz wypoczywamy. Ta wielofunkcyjność sprawia, że wystrój jest wyjątkowo istotny i ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Jaki styl najlepiej sprawdzi się podczas urządzania jadalni? Jak dobrać dodatki zachowując przyjętą estetykę?

Wybór stylu i dodatków do jadalni

Styl, w jakim urządzamy wnętrza powinien być przede wszystkim dopasowany do naszych potrzeb. Przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się, w jakim wnętrzu będziemy czuć się bezpiecznie i przytulnie? Jakie kolory wprowadzają nas w dobry nastrój? Wolimy minimalizm czy przeciwnie, lubimy miks przeróżnych barw i konwencji? Jeśli zależy nam na ponadczasowości i klasycznej elegancji, świetnym wyborem będzie styl klasyczny. Charakteryzuje się on barwami ciepłymi oraz kolorami ziemi (przeważają naturalne beże i brązy), minimalizmem w dodatkach oraz kameralną estetyką. Styl klasyczny ze względu na swój intymny charakter, świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których wypoczywamy i relaksujemy się. Idealnie sprawdzi się również w jadalni. Pomieszczenie zyskuje wówczas nową funkcję – staje się czymś więcej niż tylko pokojem jadalnym. Dodatki mogą być efektowne i przyciągać uwagę, powinny jednak zachować prostą formę.

Miksując klasykę z nowoczesnymi, awangardowymi pomysłami można uzyskać ciekawy, eklektyczny efekt. Mieszanie różnych stylów i przełamywanie kolorów nie jest jednak tak proste, łatwo przesadzić i uzyskać kiczowaty lub karykaturalny rezultat. Najbezpieczniej jest więc trzymać się sprawdzonych rozwiązań. W typowym stylu klasycznym istotna jest tradycyjna, solidna estetyka. Ważnym elementem są meble. Ze względu na prostotę w dodatkach i powściągliwość w kolorach, zwracają one szczególną uwagę i stają się centralnym punktem. Meble w klasycznej jadalni zachowują tradycyjną formę. W przypadku jadalni elementem, który wysunie się na pierwszy plan będzie stół.

Stół – najważniejszy punkt jadalni

Stół jest meblem, na którego wybór warto poświęcić więcej czasu. Jego głównym przeznaczeniem jest funkcja jadalna – powinien mieć odpowiednie wymiary, w zależności od ilości osób, które będą przy nim zasiadać. Ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy osobami zasiadającymi, prawidłowa wysokość stołu oraz ewentualna możliwość odsunięcia go od ściany i ustawienia na środku pomieszczenia. Jeśli często organizujemy uroczystości zapraszając większą liczbę gości, warto zdecydować się na stół rozkładany. Stół Wenus, wykonany z drewna i wykończony lakierem, sprawdzi się świetnie jako główny element pomieszczenia. Solidny mebel o klasycznej formie i tradycyjnym kształcie daje również duże pole do popisu w aranżacji pozostałych fragmentów jadalni. Umieszczenie dużego stołu w neutralnym kolorze w środkowej części wnętrza sprawi, że nawet te odważniejsze dodatki nie będą zakłócać kameralnego charakteru pomieszczenia. Warto jednak wciąż trzymać się zasady prostych form i niezbyt krzykliwych kolorów, by zachować spójność stylu.

Pozostałe meble w jadalni powinny być dopasowane do całości. Warto pozostać przy lakierowanym drewnie, które jest nie tylko funkcjonalne i trwałe, ale również idealnie wpasuje się w charakterystykę stylu klasycznego – jest tradycyjne i eleganckie. Dodatkową zaletą drewna jest fakt, iż stosunkowo łatwo można je samodzielnie odnowić lub nawet przemalować jeżeli zapragniemy zmiany aranżacji. Kolejnym ważnym elementem jadalni są krzesła. Tutaj również świetnie sprawdzi się drewno, które dla ciekawszego efektu można obić tkaniną. W przypadku krzeseł zdecydowanie najważniejsza jest funkcjonalność – mają być wygodne i komfortowe dla użytkowników. Niewygodne krzesła, na których nie da się zbyt długo wysiedzieć nie spełniają swojej podstawowej funkcji, są więc bezużyteczne. 

Jadalnia to pomieszczenie, w którym rodzina spędza czas na wspólnych posiłkach, miejsce przyjmowania gości oraz wspólnego zasiadania do stołu. Należy więc zadbać, by wnętrze było na tyle ciepłe i przytulne, by chciało się spędzić w nim jak najwięcej czasu. Jadalnia powinna być również praktyczna – warto mieć pod ręką dodatkowe sztućce czy naczynia. Każdy wielbiciel wystroju wnętrz będzie jednak szukał najlepszej aranżacji, która nie tylko połączy wszystkie te funkcje, ale również dopasuje jadalnię do pozostałych pomieszczeń oraz nada jej indywidualnego charakteru. By uniknąć wpadek, warto zdecydować się na konkretną estetykę. Styl klasyczny jest zawsze wyborem bezpiecznym, nie jest również zbyt skomplikowany i nie wymaga wyjątkowych umiejętności dobierania kolorów. Jest natomiast efektowny i elegancki, co odpowiada większości z nas. Klasyczna jadalnia z oryginalnymi dodatkami oraz dużym stołem w centralnym punkcie to prosty sposób na ciekawy i funkcjonalny wystrój. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jakich branżach używa się palet fumigowane?
W jakich branżach używa się palet fumigowane?
Fumigacja palet to proces, który polega na zastosowaniu środków chemicznych bezpośrednio na palety drewniane, a następnie pozostawieniu ich do wyschnięcia. […]
Podróże biznesowe – na jaki środek transportu warto się zdecydować?
Podróże biznesowe – na jaki środek transportu warto się zdecydować?
Powszechnym oczekiwaniem każdej osoby wyruszającej w podróż służbową lub biznesową jest bezproblemowe dotarcie do określonego miejsca. Korzystanie z ogólnie dostępnych […]
Jak zachęcić dzieci do podjęcia się większej aktywności fizycznej i sportowej
Jak zachęcić dzieci do podjęcia się większej aktywności fizycznej i sportowej
Nawet osoby zdające sobie sprawę z wartości aktywnego trybu życia miewają problemy ze znalezieniem motywacji do uprawiania sportu. Szczególnie trudne […]