Płyny pojazdach – jak utrzymać ich dobrą temperaturę

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W czasie pracy silnika, czy to w samochodzie osobowym, ciężarówce, sprzęcie rolniczym czy na przykład wózku widłowym, bardzo ważne jest by w istotnych układach była utrzymana odpowiednia temperatura płynów. Zazwyczaj mamy do czynienia z układem olejowym, gdzie temperatura środka smarnego nie może przekroczyć pewnej granicy, oraz układem chłodzenia, gdzie analogicznie musimy zapewnić odpowiednią temperaturę cieczy. Sprawdźmy, w jaki sposób ten proces się odbywa.

Kontrola i zarządzanie temperaturą płynów

Najważniejszą rolę pełni czujnik temperatury cieczy chłodzącej, ponieważ to ten układ ma zapewnić odbiór nadmiaru ciepła z silnika. Czujnik ten podaje informacje do komputera sterującego silnikiem, dzięki czemu gdy motor jest zimny podawana jest na przykład większa dawka paliwa, a mniejsza gdy osiągnięta zostanie odpowiednia temperatura.

Jeżeli ta staje się zbyt wysoka, włączane są wentylatory, które schładzają ciecz w chłodnicy. Drugim istotnym miejscem, gdzie temperatura płynu gra kluczową rolę, jest układ smarowania silnika. Znajduje się z nim olej pod ciśnieniem, który również nie może być zbyt gorący, ale też nie może być niedogrzany.

Obydwa powyższe układy współdziałają ze sobą. W silniku odbywa się przekazywanie ciepła z układu olejowego do układu chłodzenia, który zawiera specjalną ciecz. Pamiętajmy, by zawsze płyn był na bazie specjalnych koncentratów chłodniczych, nie może być to zwykła woda. Są one do nabycia na http://sklep.4lift.pl/4038-plyny-chlodnicze-koncentraty.

Koncentrat należy rozrobić z wodą destylowaną z odpowiedniej proporcji, co jest kluczowe dla zachowania jego właściwości antykorozyjnych oraz temperatury krzepnięcia, która powinna być o wiele niższa od zera stopni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak radzić sobie z nadmierną suchością oka?
Jak radzić sobie z nadmierną suchością oka?
Osoby spędzające dużo czasu przed komputerem lub telewizorem często zmagają się z nadmierną suchością oczu. Problem ten jest również nierzadko […]
Jakie mogą być przyczyny awarii sprzęgła hydrokinetycznego?
Jakie mogą być przyczyny awarii sprzęgła hydrokinetycznego?
Sprzęgła hydrokinetyczne stosowane są przy automatycznych skrzyniach biegów. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy samodzielnie ruszać z miejsca, wystarczy zdjąć nogę […]
Przydatne akcesoria do domowego masażu twarzy
Przydatne akcesoria do domowego masażu twarzy
Pozytywne efekty masażu są znane ludziom od wielu lat. Obecnie powstaje coraz więcej salonów oferujących najróżniejsze masaże każdej części ciała, […]