Transport chłodniczy to pojazd, który został zmodyfikowany do przewożenia łatwo psujących się towarów w niskich temperaturach.
Ciężarówki chłodnie są wykorzystywane w transporcie łatwo psujących się towarów, takich jak żywność, kwiaty, chemikalia i farmaceutyki. Ciężarówki te mogą być wyposażone w jedną lub więcej jednostek chłodniczych, w zależności od przewożonego ładunku. Ciężarówka chłodnia może być również nazywana ciężarówką rafową lub furgonetką chłodnią. Transport chłodniczy jest specjalistyczną formą transportu i wymaga wykwalifikowanych kierowców z dużym doświadczeniem w branży.
Urządzenia chłodnicze składają się z wężownic, wokół których krąży czynnik chłodzący (np. ciekły azot). Czynnik chłodzący pochłania ciepło z ładowni i przekazuje je do powietrza wychodzącego ze skraplacza urządzenia. Schłodzone powietrze krąży w kanałach w ładowni i schładza temperaturę wewnątrz niej do optymalnego poziomu. Te części często ulegają uszkodzeniu lub zużyciu, dlatego niezbędne części do transportu chłodniczego znaleźć można przykładowo na stronie https://climapartner.pl/.
Aby utrzymać temperaturę na optymalnym poziomie, ciężarówki chłodnie posiadają automatyczny system kontroli, który monitoruje takie rzeczy jak poziom czynnika chłodniczego oraz temperatury wewnątrz i na zewnątrz ładowni. W przypadku zmiany któregokolwiek z tych parametrów system automatycznie dostosowuje się, aby wszystko pozostało w bezpiecznych granicach. System automatycznej regulacji temperatury obejmuje sondę mierzącą temperaturę powietrza wewnątrz ładowni. Sonda przesyła te informacje do jednostki sterującej, która porównuje je z temperaturą zadaną przez kierowcę.