Twarz jest niezwykle złożoną strukturą i można się w niej pomylić na wiele różnych sposobów. W związku z tym zainteresowanie społeczności medycznej wykorzystaniem topografii twarzy jako narzędzia diagnostycznego było tylko kwestią czasu.
Topografia twarzy jest badaniem anatomii powierzchni głowy i szyi. Obejmuje ona pomiary anatomii powierzchniowej w odniesieniu do leżących pod nią struktur kostnych. Topografia twarzy może być stosowana jako sposób identyfikacji nieprawidłowości w anatomii powierzchniowej, jak również dostarczyć informacji na temat podstawowych warunków, takich jak guzy lub infekcje.
Jednym z przykładów zastosowania topografii twarzy jest diagnostyka raka jamy ustnej. Rak jamy ustnej dotyka przede wszystkim starszych dorosłych i mężczyzn bardziej niż kobiety, ale może również dotyczyć dzieci i młodszych dorosłych. Nowotwory jamy ustnej są często trudne do wykrycia, ponieważ powstają w miejscach, w których jest mało receptorów bólu i nie powodują żadnych objawów, dopóki ich rozwój nie jest znaczny. Dlatego też rutynowe kontrole stomatologiczne mogą nie wystarczyć do wykrycia nowotworów jamy ustnej na tyle wcześnie, by leczenie było skuteczne. Jednakże ostatnie badania wykazały, że znajomość anatomii twarzy może pomóc lekarzom w rozpoznaniu raka jamy ustnej wcześniej, niż byliby w stanie to zrobić po prostu badając wizualnie usta pacjentów.
Osoby zainteresowane odbyciem szkolenia w zakresie anatomii topograficznej i klinicznej twarzy, mogą skorzystać z propozycji zawartej pod wyszczególnionym adresem https://academy.mei.pl/tematy-szkolen/anatomia-topograficzna-i-kliniczna-twarzy-szkolenie-kadawerowe/.