Szybkość budowy, cena oraz materiały to podstawowe kwestie, które bierze się pod uwagę przy powstawaniu domu. Budynki można stawiać na wiele sposobów, wszystko zależy od preferencji inwestora. Jednym z nich jest coraz bardziej popularne wykorzystywanie prefabrykatów, które posiadają wiele niepodważalnych zalet.
Prefabrykatami nazywa się drzewo konstrukcyjne wykorzystywane w budowie posiadłości. Powstaje ono z certyfikowanego, klejonego drewna. Najpierw należy je odpowiednio wyciąć, aby pozbyć się wad. Następnie odcinki te się skleja, struga z czterech stron oraz ponownie dzieli na mniejsze części. Takie drewno jest suszone komorowo w temp. 60°C, do stopnia wilgotności na poziomie jedynie 16 procent. Dzięki tym zabiegom jest ono odporne na płomienie, pleśń, grzyby, a dodatkowo zabijane są również larwy owadów oraz powstrzymany zostaje proces sinienia.
Wiele sposobów budowania domów prefabrykowanych daje możliwość odpowiedniego ich dostosowania do różnych potrzeb. Najprostszą formą są te małowymiarowe, sięgających jednej kondygnacji. Dzięki niewielkim gabarytom nie wymagają one używania sprzętu ciężkiego. Inną opcją są elementy wielkowymiarowe, które wykorzystuje się do budowy domów jednorodzinnych. Są to całe ściany lub moduły przestrzenne, przypominające kontenery. Ich wykorzystanie pozwala na szybkie postawienie domu, jednak wymaga używania dźwigu. Najtańsze domy prefabrykowane można zacząć budować już od około 1500 zł za m2 a czas od ich wykonania do wprowadzenia zajmuje około 3-4 miesięcy.