Jak bezpiecznie przechowywać firmowe pliki?

Technologia

W każdej firmie z czasem przybywa różnorodnych dokumentów oraz plików. Priorytetem powinno być ich właściwe przechowywanie, tak aby były optymalnie zabezpieczone przed dostępem niepowołanych osób i ewentualną utratą. Archiwizacja metodami klasycznymi jest z pewnością niewygodna i zupełnie nieopłacalna, dlatego warto postawić na przechowywanie w tzw. chmurze albo własną serwerownię. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług podmiotu zewnętrznego, którego istotą działalności jest kompleksowa obsługa informatyczna firm.

Innowacyjne metody to gwarancja pełnego bezpieczeństwa 

W niemal każdej firmie znajduje się serwer, na którym mieszczą się zarówno dokumenty i pliki, jak i różne programy (np. program księgowy z bazą klientów). Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto jednak zdecydować się na przechowywanie znacznej części informacji i ważnych danych poza siedzibą przedsiębiorstwa – wykorzystując w tym celu zasoby zewnętrznego dostawcy usług chmurowych. Chmura dla firm może być nie tylko prywatna, ale też hybrydowa – w tym drugim przypadku mamy do czynienia z trzymaniem pewnej części naszych zasobów na serwerze, a części właśnie na wynajętej infrastrukturze. Korzystanie z chmury pozwala m.in. na:

– wykonywanie backupu, czyli kopii zapasowej  

– łączenie się z firmowymi aplikacjami funkcjonującymi w chmurze z jakiegokolwiek miejsca na ziemi 

– bezproblemowe zarządzanie podwładnymi korzystającymi z plików i programów 

Alternatywą jest własna serwerownia, czyli wydzielone pomieszczenie z osobnymi komputerami pełniącymi rolę serwerów. Taki pokój musi być wyposażony w specjalistyczne klimatyzatory, dbające o to, aby poszczególne urządzenia nie uległy przegrzaniu ani awarii.

Dodaj komentarz