Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Życie i styl

Wszechstronny rozwój dziecka wymaga nie tylko wzmożonych starań rodziców, ale przede wszystkim pozwolenia maluchowi na samodzielność. Nauka jedzenia, ubierania się, korzystania z toalety czy pisania – ciągle wyręczając w tym swoją pociechę można nieświadomie opóźnić jej rozwój. Co w takim razie zrobić, żeby odpowiednio wesprzeć dziecko?

Nauka przez poznawanie

Nadopiekuńczość rodziców jest wyrazem ich troski o zdrowie i bezpieczeństwo malca. Jednocześnie, nie jest ona w żaden sposób korzystna dla jego rozwoju poznawczego. Nabywanie kolejnych umiejętności musi odbywać się na drodze eksperymentów i uczy malucha zależności przyczynowo-skutkowej. Ciągłe poprawianie dziecka może zaś wywoływać w nim frustrację. Nauka samodzielności jest natomiast ważna dla przyszłości dziecka: takie maluchy są odważniejsze, śmielsze i otwarte na świat. Jak więc to wszystko połączyć? Wiele korzyści może przynieść zdecydowanie się na dobry żłobek.

Edukacja i domowa atmosfera

Z usług żłobków najczęściej korzystają rodzice pracujący, który nie mają możliwości opiekować się dzieckiem przez cały dzień. Tak naprawdę, jest to jednak najlepsza szkoła samodzielności, która przygotuje również pociechę do edukacji przedszkolnej. Najlepszym przykładem będzie choćby ten prywatny żłobek na warszawskim Mokotowie: https://akademiamlodychtalentow.edu.pl/zlobek/. Rodzinna atmosfera, pobudzanie kreatywności oraz łączenie zabawy z nauką – każde dziecko będzie czuło się w takim miejscu bezpiecznie. A jego rozwój będzie szybki jak nigdy przedtem.

Dodaj komentarz