Na co zwracać uwagę przy wyborze książek dla dzieci?

Życie i styl

Książki to wspaniały produkt, który niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków. Przede wszystkim wspomaga rozwój dziecka na wielu poziomach. Wpływa na wyobraźnię, co w późniejszym czasie uwydatnia się w postaci kreatywności artystycznej na różnych polach. Kiedy dziecko jest zdolne samodzielnie czytać, pomagają opanowywać zasady ortograficzne i gramatyczne bez potrzeby wkuwania sztywnych regułek. Ponadto, pozwalają obcować z językiem polskim w najlepszym wydaniu, ucząc pięknie się wysławiać i używać poprawnych form.

Edukują, przedstawiając dziedziny wiedzy lub zachowań społecznych w przystępny sposób, przekazując czasami trudne zagadnienia. Ułatwiają nawiązanie bliskiej więzi między rodzicem a maluchem podczas wspólnego czytania. Co do wartości literatury nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, na co jednak zwracać uwagę przy wyborze książek dla dzieci? Ważna jest nie tylko treść, ale też wydawca. W dziecięcym kręgu prym wiedzie wydawnictwo UMCS.

Książka książce nierówna

Zabierając się za zakup książki, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze wiek dziecka. To, co jest dobre dla kilkulatka niekonieczne polecane jest dla niemowlaków. Każda grupa wiekowa ma specyficzne potrzeby, które dobrze dobrana pozycja wydawnicza spełnia. W książeczce kontrastowej znajduje się mała liczba obrazków o prostych kształtach w kolorze czarno- białym, dzięki czemu niemowlaki mogą stymulować swój wzrok. Z kolei starsze dzieci mogą czytać pozycje kolorowe z licznymi ilustracjami. Po drugie, warto kierować się zainteresowaniami malucha.

Dodaj komentarz