Rampy przeładunkowe – gdzie są stosowane?

Technologia

Współcześnie w wielu obiektach przemysłowych montuje się specjalistyczne rampy przeładunkowe. To konstrukcje służące stricte do niwelowania różnicy wysokości pomiędzy platformą samochodu ciężarowego a podłogą znajdującą się w danym zakładzie. Dzięki istnieniu rampy pracownicy mają możliwość szybszego załadunku lub rozładunku towarów za pomocą wózków widłowych. To z kolei przynosi korzyść w postaci oszczędności czasu, co przekłada się bezpośrednio na zwiększone zyski i zadowolenie klientów.

Kilka modeli do wyboru

Rampy przeładunkowe przypominają niewielkie pomosty. Standardowa konstrukcja tego typu jest wykonana z profili stalowych i posiada powierzchnię pokrytą siatką antypoślizgową. Pozostałe komponenty to m.in. pompa hydrauliczna lub elektryczna odpowiadająca za precyzyjną regulację wysokości, boczne blachy zabezpieczające przed uszkodzeniem oraz uchwyty zwieńczone hakiem (unieruchamiają całość względem ładowanego auta).

Najbardziej rozpowszechniona jest rampa z teleskopową wargą wysuwaną, która doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy zachodzi konieczność bocznego ładowania pojazdów. Sporą popularnością cieszą się ponadto modele konsolowe z wargą uchylną i modele kompaktowe przenośne. Ze względu na swoje właściwości rampy znajdują zastosowanie przede wszystkim w magazynach, gdzie każdego dnia odbywa się intensywne składowanie i przemieszczanie rozmaitych towarów. Bez nich cały proces przebiegałby zbyt wolno i stwarzał zagrożenie dla osób obsługujących wózki widłowe. Oprócz tego omawiane konstrukcje stanowią normę w zakładach produkcyjnych, centrach logistycznych i wszelkich firmach o dużym natężeniu prac o charakterze przeładunkowym.

Dodaj komentarz