Rozwód – i co dalej?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Po uzyskaniu rozwodu trzeba zająć się wieloma sprawami. Być może będziesz musiał sprzedać dom i znaleźć inne miejsce do życia. Być może trzeba będzie podzielić swój majątek i długi. Być może trzeba będzie zdecydować, ile alimentów na dzieci będzie płacić druga osoba. A potem jest cała papierkowa robota, która się z tym wiąże – formularze podatkowe, dokumenty prawne i inne. To może być wiele do załatwienia na raz.

Ważne jest, abyś zajął się tymi sprawami od razu, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, mogą one wpłynąć na Twoje życie w dużym stopniu.

Przygotuj się na podział majątku!

W przypadku rozwodu ważne jest, aby wiedzieć, jak dokładnie będzie przebiegał podział majątku Warszawa jest miastem, gdzie znajdziesz wielu wykwalifikowanych prawników. Podział majątku może być dokonany w drodze negocjacji lub przez sąd.

Negocjacje rozwodowe wymagają, aby obie strony doszły do porozumienia w sprawie podziału majątku. Jeśli Ty i Twój współmałżonek nie możecie dojść do porozumienia w sprawie sprawiedliwego podziału majątku, wówczas decyzja należy do sądu.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że sąd zdecyduje o podziale majątku w oparciu o to, co leży w najlepszym interesie dzieci.

Jeśli zawarliście Państwo intercyzę, nie musi ona być wiążąca po rozwodzie. Jeśli podpisaliście ją przed ślubem, ale nie poprosiliście o włączenie jej do ugody rozwodowej, to może ona nie mieć zastosowania. Sądy mogą ocenić, czy intercyza jest sprawiedliwa i możliwa do wyegzekwowania – choć zależy to od okoliczności każdego przypadku.

Jeśli nie masz umowy, wtedy sądy ocenią Twoją sytuację i podejmą decyzję o tym, jak sprawiedliwie podzielić aktywa. Może to obejmować:

To, co posiadacie w momencie zawarcia małżeństwa (Wasz indywidualny majątek);

To, co zarobiliście razem podczas trwania małżeństwa (majątek wspólny).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na co zwrócić uwagę wybierając schody?
Na co zwrócić uwagę wybierając schody?
Wybór odpowiednich schodów jest bardzo ważną decyzją, którą muszą podjąć osoby budujące piętrowy dom. Tą decyzję trzeba dobrze przemyśleć, aby […]
Jak z pomysłem zaaranżować swój salon w domu?
Jak z pomysłem zaaranżować swój salon w domu?
Aranżacja salonu w domu nie jest prostym zadaniem. Wymaga dokładnego zaplanowania i oceny istniejącej przestrzeni. Aranżacja salonu powinna być wykonana […]
Efekty regularnego serwisowania wózków widłowych
Efekty regularnego serwisowania wózków widłowych
Wózki widłowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych pojazdów mechanicznych – zarówno w transporcie wewnętrznym (w fabrykach i zakładach produkcyjnych), jak […]