Po uzyskaniu rozwodu trzeba zająć się wieloma sprawami. Być może będziesz musiał sprzedać dom i znaleźć inne miejsce do życia. Być może trzeba będzie podzielić swój majątek i długi. Być może trzeba będzie zdecydować, ile alimentów na dzieci będzie płacić druga osoba. A potem jest cała papierkowa robota, która się z tym wiąże – formularze podatkowe, dokumenty prawne i inne. To może być wiele do załatwienia na raz.
Ważne jest, abyś zajął się tymi sprawami od razu, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, mogą one wpłynąć na Twoje życie w dużym stopniu.
W przypadku rozwodu ważne jest, aby wiedzieć, jak dokładnie będzie przebiegał podział majątku Warszawa jest miastem, gdzie znajdziesz wielu wykwalifikowanych prawników. Podział majątku może być dokonany w drodze negocjacji lub przez sąd.
Negocjacje rozwodowe wymagają, aby obie strony doszły do porozumienia w sprawie podziału majątku. Jeśli Ty i Twój współmałżonek nie możecie dojść do porozumienia w sprawie sprawiedliwego podziału majątku, wówczas decyzja należy do sądu.
Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że sąd zdecyduje o podziale majątku w oparciu o to, co leży w najlepszym interesie dzieci.
Jeśli zawarliście Państwo intercyzę, nie musi ona być wiążąca po rozwodzie. Jeśli podpisaliście ją przed ślubem, ale nie poprosiliście o włączenie jej do ugody rozwodowej, to może ona nie mieć zastosowania. Sądy mogą ocenić, czy intercyza jest sprawiedliwa i możliwa do wyegzekwowania – choć zależy to od okoliczności każdego przypadku.
Jeśli nie masz umowy, wtedy sądy ocenią Twoją sytuację i podejmą decyzję o tym, jak sprawiedliwie podzielić aktywa. Może to obejmować:
To, co posiadacie w momencie zawarcia małżeństwa (Wasz indywidualny majątek);
To, co zarobiliście razem podczas trwania małżeństwa (majątek wspólny).