Smarownica ręczna – do czego służy to urządzenie?

Technologia

Jednym z niezwykle przydatnych narzędzi ręcznych jest smarownica. Urządzenie to znakomicie sprawdza się zarówno w zakładach przemysłowych oraz warsztatach, jak i gospodarstwach domowych. Służy bowiem do smarowania pod dużym ciśnieniem rozmaitych części mechanicznych (np. wałów, łańcuchów, sworzni, łożysk), dzięki czemu są one optymalnie chronione przed korozją i awariami, a na dodatek pracują bardziej wydajnie. Na szczególną uwagę zasługuje smarownica ręczna akumulatorowa, gdyż jest wyjątkowo poręczna i jednocześnie funkcjonalna.

Modele punktowe i dwutłokowe

Standardowa smarownica posiada cylindryczny kształt i jest wyposażona w tłok wewnętrzny napędzany ręcznie za pomocą specjalnej dźwigni lewarowej (zamocowanej wzdłuż konstrukcji). Taki mechanizm znacznie ułatwia aplikowanie smaru na wszelkie powierzchnie bez ryzyka jego przeciekania. Omawiany sprzęt charakteryzuje się wszechstronnym zastosowaniem, ponieważ jest niezbędny w przemyśle ciężkim, samochodowym, budowlanym, rolniczym, a nawet poligraficznym. Oczywiście warto go mieć również w przydomowym warsztacie lub garażu, gdyż idealnie nadaje się do regularnego pokrywania preparatem smarowym narzędzi ogrodowych czy sprzętów codziennego użytku (zwiększając ich żywotność).

Najbardziej popularne są modele punktowe o niewielkich rozmiarach, odznaczające się spiczastym dozownikiem. Przypominają nieco klasyczny śrubokręt. Alternatywę stanowią wersje profesjonalne z dwutłokową pompką, pozwalające na ponadprzeciętnie silny przepływ środka roboczego niezależnie od długości skoków. Przy zakupie konkretnego urządzenia zwróćmy też uwagę na pojemność komory, wartość ciśnienia, wagę, rodzaj końcówki i długość dołączonego wężyka.

Dodaj komentarz