Częstym problemem dużych i małych restauracji jest marnowanie żywności. Problem wynika głównie z tego, że zazwyczaj nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć, ile porcji konkretnego dania sprzedamy, czy jak często będzie ono zamawiane. O ile z czasem funkcjonowania restauracji powoli dochodzimy do perfekcji w kwestii gospodarki magazynowej i wielkości zamówień, o tyle zawsze może zaskoczyć nas jakaś sytuacja losowa. Jak zatem ustrzec się tego problemu i nie wyrzucać pieniędzy w błoto?
Jeśli chcemy zachować odpowiednią świeżość produktów jak najdłużej, to musimy odpowiednio ją przechowywać. Bardzo ważnym jest także stosowanie się do zasady FIFO (ang. first in, first out – pierwsze weszło, pierwsze wyszło). W utrzymaniu porządku i zachowaniu odpowiednich warunków przechowywania pomaga przede wszystkim dobra organizacja. Wyposażmy nasz magazyn w odpowiednie regały, pojemniki, etykiety samoprzylepne, chłodnie oraz zamrażarki. Urządzeniem szczególnie przydatnym w przechowywaniu mięsa jest też dobrej jakości pakowarka próżniowa gastronomiczna. Samo użytkowanie pomieszczenia powinno być również odpowiednio zaplanowane.
Pamiętajmy, by co jakiś czas pouczać naszych pracowników o wspomnianym już FIFO, wyznaczmy także odpowiednie procedury przyjmowania dostaw i pobierania półproduktów z magazynu. Przed każdym złożeniem zamówienia u naszego dostawcy sprawdźmy dokładnie stany magazynowe lub wyznaczmy odpowiedzialną za to osobę. Poprzez dodatkowe upewnienie się unikniemy zamawiania towaru, który już mamy. Pamiętajmy także o przestrzeganiu wytycznych sanepidu, tj. kontrolowaniu temperatury urządzeń chłodniczych, rozdziale asortymentowym w magazynie i skrupulatnym etykietowaniu produkowanej żywności.