Trekking – aktywność wielorozwojowa

Hobby i relaks/wypoczynek

Wśród osób prowadzących aktywny tryb życia sporym powodzeniem cieszy się trekking. Jest to nic innego jak forma turystyki uprawiana w bardzo wymagających warunkach terenowych, a także pogodowych. Najbardziej rozpowszechniony jest trekking górski (zwany klasycznym), który polega na wielogodzinnych wędrówkach po szlaku oraz wspinaniu się na strome zbocza. Poza tym wyróżniamy jeszcze odmianę tropikalną (przedzieranie się przez dżunglę), pustynną, polarną, lodowcową oraz rzeczną (długotrwałe spływy kajakowe).

Sport dla ludzi wytrwałych

Trekking jest aktywnością rozwijającą człowieka na wielu różnych płaszczyznach. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na stan zdrowia, wzmacniając układ kostny, ograniczając ryzyko zaistnienia osteoporozy, zwiększając ogólną wydolność organizmu (zarówno sercowo-naczyniową, jak i oddechową), poprawiając funkcjonowanie systemu odpornościowego oraz rozbudowując masę mięśniową. Oczywiście pomaga również w procesie spalania nadmiernej tkanki tłuszczowej, co ma ogromne znaczenie dla osób odchudzających się. Regularne wędrowanie po górach wspaniale kształtuje charakter, uczy samodyscypliny i pobudza pracę mózgu.

Warto dodać, że trekking jest niezwykle popularny nie tylko wśród miłośników wielogodzinnego marszu, ale także wśród biegaczy lubiących przemierzać górskie bezdroża. W tym przypadku niezbędnym elementem ekwipunku są specjalne buty trailowe. Posiadają one bardzo odporną na otarcia cholewkę, wzmocnienia w okolicy palców oraz specyficzny bieżnik wyposażony w dosyć płytkie, ale jednocześnie gęsto rozmieszczone wypustki. Taka konstrukcja zapewnia maksymalną przyczepność do nierównej nawierzchni (w tym kamieni i skał) i doskonale chroni stopy przed urazami.

Dodaj komentarz