Stal zbrojeniowa to specjalny rodzaj stali, który służy do wzmacniania konstrukcji betonowych. Stosuje się ją przy budowie konstrukcji betonowych, które są poddawane dużym obciążeniom, czyli budynków, mostów itp. konstrukcji.
Stal zbrojeniowa zachodniopomorskie jest również znana jako odkształcone pręty lub pręty zbrojeniowe i składa się ze stali węglowej, lub stali nierdzewnej, które są drutami wykonanymi z okrągłego lub prostokątnego przekroju. Pręty tj. stal zbrojeniowa zachodniopomorskie są zwykle umieszczone pod kątem prostym do siebie w regularnych odstępach w celu dodania wytrzymałości do konstrukcji betonowej zgodnie z prawami fizyki.
Pręty pomagają umocnić beton poprzez zwiększenie jego wytrzymałości na rozciąganie; wytrzymałość na rozciąganie mierzy, jak duża siła może być przyłożona, aby zachować optymalne parametry dające świadectwo wytrzymałości konstrukcji na wiele lat. Pręty zbrojeniowe poprawiają również wytrzymałość na ściskanie, to jednak nie odnosi się do budowy budynków.
Zbrojenie jest stosowane w budynkach od czasów starożytnych. W starożytnym Egipcie budowniczowie używali trzciny i szuwarów do wzmacniania ścian z cegły błotnej około 3000 lat p.n.e. W późniejszych okresach (około 2000 r. p.n.e.) do wzmacniania ścian z cegły błotnej używano trzciny papirusowej.
W XIX wieku budowniczowie zaczęli używać prętów z kutego żelaza do wzmacniania betonowych płyt podłogowych, ale stało się to powszechne dopiero po II wojnie światowej. W XX wieku żelbeton stał się powszechnym materiałem konstrukcyjnym przy budowie mostów i innych dużych konstrukcji.