Z jakich tkanin szyje się firany?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Firany to jedne z najbardziej efektownych i stylowych dekoracji okiennych. Nie tylko jednak ładnie się prezentują, ale również pełnią funkcję stricte praktyczną, chroniąc wnętrze przed wpadaniem promieni słońca oraz ciekawskim wzrokiem osób z ulicy. O właściwościach tych elementów wystroju w dużej mierze decyduje rodzaj materiału wykonania. Na rynku znajdziemy zarówno wersje delikatne i subtelne, jak i grube oraz sztywne, odznaczające się słabą przepuszczalnością światła. 

Powody, dla których firany są tak popularne

Firany to dekoracje okienne, które od wielu lat cieszą się uznaniem milionów użytkowników. Wynika to przede wszystkim z ich stylowego wyglądu oraz dużej funkcjonalności. Po pierwsze, pozwalają skutecznie ukryć przed oczami przechodniów wszystko, co dzieje się w domu. Po drugie, dają możliwość zamaskowania nieestetycznych elementów pomieszczenia, takich jak rury czy grzejniki. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w sklepach można znaleźć szeroką ofertę tych produktów, różniących się między sobą pod względem wzornictwa, materiału i przeznaczenia.

Ponadto, skutecznie ocieplają wnętrze, w znacznym stopniu redukują jego akustykę (brak drażniącego efektu tzw. dudniących ścian), są łatwe w czyszczeniu (wystarczy pranie w temperaturze około 40 stopni i delikatne odwirowanie) oraz prasowaniu, a także dają możliwość różnorodnych ciekawych upięć (dzięki temu w łatwy sposób co jakiś czas zmodyfikujemy dekorację okna). Firany nowoczesne są wytwarzane z wielu interesujących materiałów, o czym w dalszej części artykułu.  

Różnorodność tkanin jest zadziwiająca

Na rynku znajdziemy firany wykonane z różnych tkanin, z których każda posiada określone właściwości. Produkty z woalu charakteryzują się dużą subtelnością, ponieważ woal jest materiałem niezwykle delikatnym, a na dodatek lejącym się i miękko układającym. Przepuszcza też sporo światła, ale jednocześnie nie jest na tyle przejrzysty, aby nie zapewniać właściwej ochrony pomieszczeniom przed nadmiarem słońca czy spojrzeniami z zewnątrz. Firany tego typu doskonale sprawdzają się zwłaszcza w fantazyjnych upięciach, w których wykorzystuje się tzw. chwosty, opaski oraz taśmy marszczące. Jeśli chodzi o przeznaczenie, to wyroby te pasują szczególnie do wnętrz zaprojektowanych w eleganckim stylu.

Fanom klasyki poleca się także firany wykonane z żakardu. Jest to to materiał trwały, wytrzymały i wygodny w użytkowaniu (nie wymaga prasowania). W sklepach znajdziemy wersje różniące się pod względem gęstości splotu, więc możemy wybierać spośród tych, które gwarantują więcej intymności lub wręcz przeciwnie – przepuszczają sporą ilość promieni słonecznych. W tej kategorii należy wyróżnić zwłaszcza firany typu makarony, wykonane ze sznureczków wiszących na specjalnym pasie z tunelem lub oczkami. Są one dostępne na https://magdalena24.pl/firany/makarony. Podobną popularnością cieszą się firany z następujących tkanin:

a) markizety – wyroby siatkowe z oczkami różnej wielkości (ich średnica zależy od gęstości splotu). Są doskonałym wyborem dla osób lubiących wygodę, gdyż po upraniu nie wymagają suszenia – można je bez obaw powiesić mokre w oknie. 

b) tiulu – niesamowicie delikatne, bo tiul jest tkaniną powstałą z jedwabiu albo bawełny. Są przejrzyste i dlatego nadają się do wnętrz, które nie powinny być mocno zasłonięte. Poza tym miękko się układają, pięknie falują i są stworzone do upinania. Występują w wielu wersjach, m..in. gładkiej, malowanej i haftowanej.

c) organtyny – błyszczące, przejrzyste i przepuszczające światło, prezentują się wyjątkowo efektownie. Organtyna jest tkaniną tworzoną z wielu materiałów, np. jedwabiu, nylonu czy bawełny. Tego rodzaju dekoracje okienne sprawdzą się idealnie w sytuacji, gdy jesteśmy fanami subtelnych rozwiązań aranżacyjnych oraz miękkiego światła. 

d) satyny – firany z tej tkaniny (poliestrowej lub bawełnianej) są błyszczące i znakomicie odbijają światło. W związku z tym, że nie grzeszą przejrzystością, nadają się do wnętrz wymagających intymności (np. sypialni lub salonu). 

e) tafty – eleganckie, ale sztywne i mało przejrzyste (pod względem właściwości podobne do satynowych).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wygląda proces wyrabiania paszportu – co warto wiedzieć?
Jak wygląda proces wyrabiania paszportu – co warto wiedzieć?
Od kiedy Polska znajduje się w Strefie Schengen, wiele osób nie myśli nawet o posiadaniu paszportu. Kiedy jednak chcemy podróżować […]
Domy z drewna – jakie mają korzyści?
Domy z drewna – jakie mają korzyści?
Domy drewniane są popularną opcją dla wielu właścicieli domów ze względu na wiele korzyści, które oferują. Drewno jest naturalnym materiałem, […]
Jak zabezpieczyć telefon przed uszkodzeniem w trakcie podróży?
Jak zabezpieczyć telefon przed uszkodzeniem w trakcie podróży?
Telefon jest urządzeniem, które stosunkowo łatwo uszkodzić. Pęknięty wyświetlacz, porysowany tył, odpryski, to jedne z najczęstszych uszkodzeń, jakie pojawiają się […]