Zakup opon – jak dokonać odpowiedniego wyboru?

Hobby i relaks/wypoczynek

Zakup opon, zwłaszcza po raz pierwszy, może być sporym wyzwaniem. W związku z tym warto wiedzieć, jakimi parametrami się kierować, a także na jakie cechy warto zwrócić uwagę. Znając model opony można skorzystać z wygodnych wyszukiwarek internetowych, takich jak np. ta na stronie: https://www.tireexpert.pl/, która po uzupełnieniu najważniejszych danych przekierowuje nas do ofert sprzedaży.

Pierwszą kwestią jest wybór pomiędzy oponami letnimi i zimowymi. Każda z nich przystosowana jest do jazdy w innych warunkach pogodowych. Przed rozpoczęciem każdego sezonu należy wymienić ogumienie, ponieważ opony letnie nie nadają się do jazdy zimą, a zimowe do jazdy przy wysokich temperaturach. Dostępne są również opony całoroczne do jazdy przez 12 miesięcy. Inną kwestią jest wybór właściwego rozmiaru. W tym celu należy zweryfikować rozmiar poprzednich, który znajduje się na bocznej stronie opony.

Inne parametry

Inne cechy opon są równie ważne. W tej grupie znajdują się między innymi: opór toczenia, głośność oraz zachowanie na mokrej nawierzchni. W zależności od jakości zastosowanych materiałów, a także precyzji wykonania parametry te mogą się od siebie różnić w poszczególnych modelach. Aby uniknąć nieprzyjemnych pomyłek, warto dokładnie sprawdzać specyfikację ogumienia. Jeśli mamy do wyboru parametry dotyczące jakości i bezpieczeństwa jazdy, to zawsze lepiej zdecydować się na właściwości opony, które minimalizują ryzyko wypadków i awarii. Niektóre modele łączą jednak obie te cechy, zwykle jednak są droższe.

Dodaj komentarz