Drgania mechaniczne mogą być wykorzystywane do separowania lub zagęszczania materiałów oraz obrabiania ich powierzchni. Zazwyczaj jednak są skutkiem ubocznym pracy maszyn i mają negatywny wpływ na ich działanie. Jednym ze sposobów neutralizowania drgań jest zastosowanie wibroizolatorów.
Wibroizolacja maszyn wykonywana jest w celu minimalizowania negatywnych skutków drgań. Ich występowanie może zakłócać prawidłową pracę urządzenia, prowadzić do jego szybszego zużycia oraz powodować hałas. Długotrwałe wibracje wpływają destrukcyjnie na elementy konstrukcyjne budynków i budowli oraz na zdrowie człowieka. Do ich neutralizacji wykorzystuje się maty korkowe, sprężyny spiralne oraz wibroizolatory gumowe. Te ostatnie ze względu na unikalne właściwości gumy i jej trwałość cieszą się największą popularnością.
Przy wyborze wibroizolatorów należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, takich jak rodzaj maszyny oraz jej całkowity ciężar i ilość występujących punktów podparcia. Aby odpowiednio dobrać element tłumiący drgania do maszyny, trzeba znać ich częstotliwość. Częstotliwość drgań własnych uzależniona jest przede wszystkim od prędkości obrotowej silnika, wirnika, a także ilości taktów. Decydując się na wybór wibroizolatora, nie wolno zapominać o uwzględnieniu warunków środowiskowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku maszyn pracujących w środowisku agresywnym lub takim, w którym panują wysokie temperatury.