Badanie wzroku – na czym polega i jak się wykonuje?

Zdrowe życie

Badanie oczu składa się z szeregu badań, które są niezbędne do określenia stanu tego narządu. Pełne badanie wzroku obejmuje szereg badań, ale są trzy, które są niezbędne:

Badanie ostrości wzroku (wykres oka) 

Jest to najczęstsze badanie i najważniejsze. Lekarz lub pielęgniarka poproszą Cię o przeczytanie liter lub liczb na wykresie. Następnie zmierzy, jak daleko od wykresu musisz się znajdować, abyś mógł widzieć wyraźnie. 

Badanie refrakcji 

Wykonuje się je, aby określić Twoją receptę na okulary lub soczewki kontaktowe. Polega ono na świeceniu światłem w oczy, a następnie mierzeniu, jak się ono od nich odbija. Ta liczba jest następnie wykorzystywana do określenia, jaki rodzaj soczewek będzie dla Ciebie najlepszy. Niektórzy ludzie potrzebują okularów na krótkowzroczność, inni na dalekowzroczność, jeszcze inni mogą potrzebować obu rodzajów soczewek.

Tonometria 

Przyrząd zwany tonometrem mierzy ciśnienie wewnątrz oka poprzez naciskanie na nie sprężynującego tłoka. Ciśnienie wewnątrz oka nazywane jest ciśnieniem wewnątrzgałkowym (IOP). Jest ono mierzone w milimetrach rtęci (mm Hg). Normalne ciśnienie wewnątrzgałkowe wynosi 12-21 mm Hg.

Jeśli zobaczyłeś, że Twój wzrok uległ pogorszeniu to koniecznie odwiedź witrynę: https://medaroptyk.pl/badania/ i umów się na kontrolę.

Dodaj komentarz