Zakup pieca centralnego ogrzewania to niemały wydatek. Dobrej jakości kotły spełniające wyśrubowane normy dotyczące emisji spalin mogą kosztować nawet osiem tysięcy złotych. Żeby kupiony kocioł służył niezawodnie przez wiele lat, trzeba zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów został wykonany. Na żywotność pieca na ekogroszek w największym stopniu wpływa grubość blachy użytej do produkcji. Dobrej jakości sprzęt powinien być wykonany z blachy, której grubość wynosi minimum 6 mm.
Przed dokonaniem zakupu warto również przyjrzeć się drzwiczkom, które powinny być ciężkie i masywne. Szczelny piec pozwala zniwelować straty ciepła, a więc ograniczyć koszty ogrzewania. Decydując się na zakup dobrej jakości kotła należącego do piątej klasy, trzeba także zwrócić uwagę na jakość spalanego ekgroszku. Słabe paliwo o niskiej kaloryczności może nie w pełni wykorzystywać potencjał pieca.
Popularność kotłów na ekogroszek wynika przede wszystkim z ich dużej wydajności i łatwości w obsłudze. Piec wyposażony jest w duży kontener, w którym umieszcza się paliwo. Paliwo dostarczane jest do miejsca spalania najczęściej za pomocą śruby ślimakowej napędzanej silnikiem elektrycznym. Dzięki nadmuchowi skierowanemu na palenisko ekogroszek spalany jest w wysokiej temperaturze. Wysoka temperatura spalania ogranicza ilość dymu i szkodliwych substancji powstających w procesie spalania.
O tym, ile paliwa ma być dostarczone do paleniska i jak często ma się uruchamiać nadmuch, decyduje elektroniczny sterownik. To właśnie sterownik stanowi serce całego urządzenia. Prawidłowa konfiguracja sprzętu wpływa w ogromnym stopniu na wydajność kotła, dlatego warto tę czynność powierzyć fachowcowi. W zależności od potrzeb sterownik może być wyposażony w dodatkowe funkcje. A jeżeli już nabędziemy piec, dobrej jakości opał do niego można znaleźć np. na https://www.sambudrol.pl/.