Czym jest kamień nazębny i jak się go usuwa?

Zdrowe życie

Kamień nazębny to twardy, żółto-brązowy osad, który tworzy się na zębach. Składa się on z połączenia minerałów, płytki nazębnej i bakterii, które przylegają do powierzchni zębów.

Kamień składa się z fosforanu wapnia i stwardniałej śliny. Może być usunięty jedynie przez specjalistę stomatologa. Należy regularnie odwiedzać dentystę w celu usunięcia kamienia nazębnego.

Kamień nazębny może powodować nieświeży oddech, choroby dziąseł i próchnicę. Nieleczony może prowadzić do utraty zębów.

Usuwanie kamienia

Usuwanie kamienia nazębnego to prosty zabieg, który w większości przypadków trwa zaledwie kilka minut. Kamień nazębny usuwa się poprzez skaling (zwany również polerowaniem) lub root planing (bardziej zaawansowany zabieg). Skaling wykorzystuje ultradźwięki do usunięcia kamienia z powierzchni zęba, natomiast root planing usuwa głębsze warstwy kamienia spod linii dziąseł. Dentysta Konin oferuje tego rodzaju zabiegi.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sposobów na zmniejszenie ilości płytki nazębnej w jamie ustnej i utrzymanie zdrowych zębów. Oto wskazówki:

Szczotkowanie

Szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem – minimalny czas szczotkowania wynoszący dwie minuty jest zalecany przez dentystów. Szczotkuj delikatnie, małymi kolistymi ruchami co najmniej dwa razy dziennie (raz przed śniadaniem i raz przed snem). 

Nitkowanie

Należy również codziennie nitkować zęby – pomaga to usunąć zanieczyszczenia spomiędzy zębów, do których szczoteczka nie może dotrzeć.

Dodaj komentarz