Czym jest kamień nazębny i jak się go usuwa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kamień nazębny to twardy, żółto-brązowy osad, który tworzy się na zębach. Składa się on z połączenia minerałów, płytki nazębnej i bakterii, które przylegają do powierzchni zębów.

Kamień składa się z fosforanu wapnia i stwardniałej śliny. Może być usunięty jedynie przez specjalistę stomatologa. Należy regularnie odwiedzać dentystę w celu usunięcia kamienia nazębnego.

Kamień nazębny może powodować nieświeży oddech, choroby dziąseł i próchnicę. Nieleczony może prowadzić do utraty zębów.

Usuwanie kamienia

Usuwanie kamienia nazębnego to prosty zabieg, który w większości przypadków trwa zaledwie kilka minut. Kamień nazębny usuwa się poprzez skaling (zwany również polerowaniem) lub root planing (bardziej zaawansowany zabieg). Skaling wykorzystuje ultradźwięki do usunięcia kamienia z powierzchni zęba, natomiast root planing usuwa głębsze warstwy kamienia spod linii dziąseł. Dentysta Konin oferuje tego rodzaju zabiegi.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sposobów na zmniejszenie ilości płytki nazębnej w jamie ustnej i utrzymanie zdrowych zębów. Oto wskazówki:

Szczotkowanie

Szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem – minimalny czas szczotkowania wynoszący dwie minuty jest zalecany przez dentystów. Szczotkuj delikatnie, małymi kolistymi ruchami co najmniej dwa razy dziennie (raz przed śniadaniem i raz przed snem). 

Nitkowanie

Należy również codziennie nitkować zęby – pomaga to usunąć zanieczyszczenia spomiędzy zębów, do których szczoteczka nie może dotrzeć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Buty zamszowe idealne na sezon jesienno zimowy
Buty zamszowe idealne na sezon jesienno zimowy
Okres jesienno-zimowy zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto przygotować swoją garderobę na nadejście chłodniejszych dni. Na jakie buty postawić, aby […]
Jak dobrać uniform, adekwatnie do wykonywanego zawodu czy obejmowanego stanowiska?
Jak dobrać uniform, adekwatnie do wykonywanego zawodu czy obejmowanego stanowiska?
Są takie zawody, które nie wymagają specjalnego stroju do pracy. Wystarczy, by był on czysty, schludny i niewyzywający. Są instytucje, […]
Pielęgnacja cery trądzikowej
Pielęgnacja cery trądzikowej
Cera ze skłonnością do powstawania wyprysków i zaskórników, krost czy przebarwień – cera trądzikowa. Nie jest prawdą, że trądzik dotyczy […]