Czym jest kamień nazębny i jak się go usuwa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kamień nazębny to twardy, żółto-brązowy osad, który tworzy się na zębach. Składa się on z połączenia minerałów, płytki nazębnej i bakterii, które przylegają do powierzchni zębów.

Kamień składa się z fosforanu wapnia i stwardniałej śliny. Może być usunięty jedynie przez specjalistę stomatologa. Należy regularnie odwiedzać dentystę w celu usunięcia kamienia nazębnego.

Kamień nazębny może powodować nieświeży oddech, choroby dziąseł i próchnicę. Nieleczony może prowadzić do utraty zębów.

Usuwanie kamienia

Usuwanie kamienia nazębnego to prosty zabieg, który w większości przypadków trwa zaledwie kilka minut. Kamień nazębny usuwa się poprzez skaling (zwany również polerowaniem) lub root planing (bardziej zaawansowany zabieg). Skaling wykorzystuje ultradźwięki do usunięcia kamienia z powierzchni zęba, natomiast root planing usuwa głębsze warstwy kamienia spod linii dziąseł. Dentysta Konin oferuje tego rodzaju zabiegi.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sposobów na zmniejszenie ilości płytki nazębnej w jamie ustnej i utrzymanie zdrowych zębów. Oto wskazówki:

Szczotkowanie

Szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem – minimalny czas szczotkowania wynoszący dwie minuty jest zalecany przez dentystów. Szczotkuj delikatnie, małymi kolistymi ruchami co najmniej dwa razy dziennie (raz przed śniadaniem i raz przed snem). 

Nitkowanie

Należy również codziennie nitkować zęby – pomaga to usunąć zanieczyszczenia spomiędzy zębów, do których szczoteczka nie może dotrzeć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zalety posiadania apartamentu nad morzem
Zalety posiadania apartamentu nad morzem
Pobyt nad morzem jest świetną formą wakacyjnego wypoczynku. Możemy jednak jeździć nad nie zdecydowanie częściej jeśli tylko zdecydujemy się na […]
Klej jako niezbędny element do opakowań
Klej jako niezbędny element do opakowań
Klej jako element niezbędny do produkcji opakowań. Klej jest niezbędny dla całej branży opakowaniowej. Jest to nieodzowny element opakowań, który […]
Jakie przedmioty są potrzebne do odprawienia mszy świętej?
Jakie przedmioty są potrzebne do odprawienia mszy świętej?
Msza Święta składa się z Obrzędów Wstępnych, Liturgii Słowa, Liturgii Eucharystycznej oraz Obrzędów Zakończenia. Podczas nabożeństwa ksiądz używa wielu przedmiotów, […]