Do czego służą pomieszczenia typu clean room?

Technologia

Pomieszczenia czyste, czyli tzw. cleen roomy to miejsca sterylnie czyste wykorzystywane do przeprowadzania badań i eksperymentów. Są to zamknięte przestrzenie, które minimalizują ilość zanieczyszczeń, bakterii i wirusów. W ich wnętrzu bardzo dokładnie kontrolowana jest temperatura powietrza oraz wilgotność, ponieważ po przekroczeniu pewnych poziomów clean room nie spełnia swojego zadania.

Jakie parametry powinien mieć clean room?

Pomieszczenia clean room składają się z dwóch części. Jedna z nich to oddzielona i wyizolowana przestrzeń, a druga to klimatyzacja, która dostarcza do pomieszczenia powietrze o wymaganej czystości i odpowiednich parametrach. Clean roomy wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu, rozpoczynając od mikrotechnologii kończąc na branży motoryzacyjnej i lotniczej. Największe na świecie tego typu pomieszczenie wykorzystywane jest przez NASA do testowania bardzo czułych elementów teleskopów. Największym zagrożeniem dla czystości wewnątrz clean roomu są osoby, które do niego wchodzą. Aby utrzymać maksymalny poziom sterylności konieczne jest przestrzeganie surowych reguł oraz używanie produktów, które wykonane zostały z materiałów uwalniających jak najmniej cząstek.

Pracownicy muszą być ubrani w odzież ochronną, aby nie wnieść do środka żadnych zanieczyszczeń. Wszystkie używane wewnątrz urządzenia czy przedmioty wykonane są z materiałów przeznaczonych do stosowanie właśnie w takim środowisku. Papier wykorzystywany do produkcji notesów zabezpieczony jest specjalną warstwą i nie traci włókien.

Dodaj komentarz