Montaż kabli – przydatne akcesoria

Technologia

Przy wykonywaniu instalacji elektrycznych niezbędne jest zastosowanie różnorodnych akcesoriów, które służą przede wszystkim do mocowania, porządkowania i zabezpieczenia wszelkich kabli. Dzięki ich umiejętnemu wykorzystaniu cały system gwarantuje niezawodną pracę i charakteryzuje się brakiem niepotrzebnych zagięć. Niezwykle przydatne okazują się m.in. zaślepki przeznaczone do ochrony otworów technologicznych oraz przepustowych. Dostępne są one na stronie https://www.bhjanecki.pl/zaslepki-do-otworow-technologicznych-c-49.html.

Ilość dostępnych na rynku rozwiązań jest ogromna

Do mocowania kabli idealnie nadają się zwłaszcza rozmaite uchwyty – okrągłe i płaskie. Te pierwsze służą do podtynkowego układania przewodów, co zapobiega ich zniszczeniu i poplątaniu. Sprawdzają się doskonale przy pracach wykończeniowych, takich jak choćby tworzenie wylewek czy układanie płyt gipsowych. Wersje płaskie pełnią bardzo podobną rolę, a dodatkowo mogą z powodzeniem zostać wykorzystane do montażu rur instalacyjnych.

Drugim rodzajem niezbędnych akcesoriów są zróżnicowane pod względem długości opaski oraz taśmy kablowe, czyli elementy przydatne w procesie łączenia zarówno wiązek przewodów elektrycznych, jak i węży czy rurek (pozwalają na sprawne wiązanie, unieruchamianie oraz spajanie). Najczęściej wykonuje się je z nylonu oraz innych wytrzymałych tworzyw sztucznych. Oprócz tego z pewnością warto posiadać spirale maskujące, przeznaczone do ukrywania kabli w celu podniesienia walorów estetycznych danego pomieszczenia. Pełnią one dwojaką funkcję – czysto praktyczną (ochrona przewodów przed zniszczeniem) a także dekoracyjną.

Pozostałe elementy umożliwiające trwałe mocowanie kabli elektrycznych to:

– taśmy aluminiowe – do prowadzenia kabli po ścianie

– sprężyny (tzw. przewlekarki) – do przeciągania rozmaitych przewodów

– przepusty, tuleje i przelotki (jednostronne, dwustronne) – pełniące rolę ochronną i izolacyjną

– nity plastikowe zatrzaskowe

– dławnice i oploty

– szyny teleskopowe

Dodaj komentarz