Formy finansowego wsparcia dla firm

Biznes i finanse

Przedsiębiorcy, szczególnie ci młodzi i dopiero wchodzący na rynek, mogą mieć na początku problem z tym, aby uzbierać potrzebny kapitał na rozkręcenie swojego biznesu. W takich sytuacjach warto jest sięgnąć po różnorodne formy wsparcia dla firm, które obecnie można znaleźć na rynku. Na szczęście młody przedsiębiorca ma do wyboru naprawdę wiele modeli dofinansowania, zarówno od państwa jak i od Unii Europejskiej, które pomogą mu przetrwać ten trudny czas, stanąć samodzielnie na nogi a także nawet zwiększyć ekspansję jego firmy.

Skąd brać pieniądze na działalność gospodarczą?

Jedną z najpopularniejszych form wsparcia są kredyty unijne, które udzielane są właścicielom mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw. Pieniądze z Funduszu Europejskiego mogą służyć chociażby takim celom, jak informatyzacja firmy, jej funkcjonowanie za granicą, rozwój działalności, projekty badawcze czy wdrażanie innowacji. Ponadto, pieniądze z Funduszu Europejskiego mogą zostać wydane także na wprowadzenie rozwiązań ekologicznych czy też na szkolenia zwiększające kompetencje.

Innym rodzajem wsparcia są dotacje dla firm – na rynku można znaleźć zarówno dotacje bezzwrotne, jak i takie, które trzeba zwrócić. One także dostępne są dla małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie, najpopularniejszą formą dotacji, jest ta wspomagająca przedsiębiorców w zdobyciu kapitału obrotowego. Oczywiście, aby dostać tego rodzaju wsparcie dla swojej firmy, należy spełniać pewne kryteria oraz wysłać odpowiedni wniosek do odpowiedniego urzędu.

Dodaj komentarz