Jak czyścić płytki w łazience?

Wszystko wokół domu

Płytki to najbardziej popularny sposób na zabezpieczenie ścian oraz podłogi w łazience. Wynika to z faktu, że prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie (wzbogacając tym samym wystrój wnętrza), a na dodatek gwarantują wieloletnią trwałość. Aby jednak w pełni zachowały swój wygląd i właściwości użytkowe, powinny być regularnie czyszczone przy użyciu odpowiednich preparatów oraz narzędzi. Oczywiście ogromne znaczenie ma w tym przypadku rodzaj płytek, bo inaczej należy dbać o glazurę, a nieco inaczej o gres.

Pamiętajmy o fugach

Płytki łazienkowe występują w rozmaitej formie, ale dużym powodzeniem cieszą się zwłaszcza wersje glazurowe, które pokrywa cieniutka warstwa szkliwa. Nadaje ona powierzchni specyficzny połysk i gładkość. W celu utrzymania tego typu płytek w należytej czystości wystarczy co kilka dni przecierać je miękką szmatką nasączoną w wodzie z dodatkiem płynu do szyb lub dedykowanego preparatu do glazury. Trzeba natomiast koniecznie unikać stosowania wszelkich środków zawierających substancje ścierne, bo mogą łatwo zarysować delikatny materiał.

Modele gresowe (z kamionki ceramicznej) najlepiej jest czyścić z wykorzystaniem gąbki lub szmatki oraz płynu do podłóg. Dozwolone jest tutaj nawet używanie szczotki z miękkim włosiem, ponieważ produkty te wyróżniają się sporą odpornością mechaniczną. Oczywiście przy okazji warto też w odpowiedni sposób zadbać o fugi, czyli spoiny łączące poszczególne kafelki. Mają one bowiem tendencję do zbierania kurzu i brudu. Zaleca się ich umycie szczoteczką do zębów i roztworem wody z chlorowanym płynem do WC, ewentualnie mieszanką wody z octem i sodą.

Dodaj komentarz