Zakup samochodów ciężarowych to nie tylko duży wydatek, ale przede wszystkim duża odpowiedzialność za ich dalszą sprawność i użyteczność dla firmy. Prawidłowe dbanie o flotę stanowi zatem kluczową część zarządzania biznesem. Podstawą jest regularny serwis pojazdów, ustalony w harmonogramie proponowanym przez producenta samochodu. Strona internetowa http://kadamtruckservice.pl dokładnie wyjaśnia znaczenie regularnego przeglądu, a także poszczególne elementy jego przebiegu. Wybierając cykliczną konserwację, tak naprawdę oszczędzamy na potencjalnych naprawach. Wcześnie wykryta usterka jest przecież tańsza w naprawie. Większość firm decyduje się na przegląd floty średnio 2-3 razy w roku, co jest podyktowane przede wszystkim częstotliwością użytkowania pojazdu, a także przebytą drogą (liczbą kilometrów).
Poza cyklicznym przeglądem floty, warto również postawić na kilka kluczowych działań prewencyjnych. Pierwszym jest zatrudnienie inspektora floty, który koordynuje wszystkie działania związane z konserwacją pojazdów. Poza tym warto postawić na regularne raporty od kierowców, które pozwolą weryfikować stan floty na bieżąco. Kierowca to osoba najlepiej poinformowana o stanie technicznym pojazdu, ponieważ spędza w nim najwięcej czasu.
Kolejnym działaniem prewencyjnym jest właściwe przygotowanie samochodu ciężarowego do pracy, co oznacza, że powinien być wyposażony adekwatnie do swojego przeznaczenia. W tym podpunkcie mieszczą się również opony, które najbardziej odczuwają stan dróg i konsekwencje eksploatacji. Wybór tańszych wersji, związany jest nie tylko z szybszą awarią, ale również potencjalnym zagrożeniem życia kierowcy i innych uczestników ruchu.
Dbanie o flotę, to również regularne czyszczenie pojazdu, zwłaszcza gdy narażone jest zimą na działanie soli i piasku znajdujących się na drogach. Poza tym dbanie o czystość pozwala wcześniej wykryć pierwsze ogniska rdzy i odpowiednio szybko zapobiec ich rozprzestrzenianiu się i pogłębianiu.