Jakie rzeczy stosuje się w mieście dla ułatwienia poruszania się niewidomych osób?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieje wiele sposobów, w jakie miasta mogą ułatwić osobom niepełnosprawnym poruszanie się po swoich ulicach.

Jednym z najczęstszych są wycięcia w krawężnikach, które pozwalają wózkowi inwalidzkiemu wjechać na chodnik bez konieczności podjeżdżania lub zjeżdżania z krawężnika. Istnieją również rampy i windy, które pomagają ludziom dostać się do budynków, a także poszerzenia krawężników, które ułatwiają osobom niewidomym bezpieczne przejście przez ulicę.

Oto kilka przykładów udogodnień dla niepełnosprawnych z całego świata:

Obcięcia krawężników

Krawężniki to płytkie rampy, które pozwalają wózkom inwalidzkim i dziecięcym wjeżdżać i zjeżdżać z chodników bez konieczności wchodzenia i schodzenia po schodach. Często są one umieszczane na skrzyżowaniach, ale można je umieścić wszędzie tam, gdzie jest na nie miejsce, o ile nie zakłócają odpływu wody lub nie stwarzają problemów z odprowadzaniem wody.

Rampy

Rampy pozwalają wózkom inwalidzkim i spacerowym poruszać się pomiędzy poziomami bez konieczności wchodzenia i schodzenia po schodach. Są one zazwyczaj wykonane z betonu lub metalu i mogą mieć różne kształty i rozmiary w zależności od tego, do czego są używane.

Ścieżki naprowadzające

Ścieżki naprowadzające zostały zaprojektowane, aby pomóc osobom mającym trudności z chodzeniem w poruszaniu się po sklepie. Mogą być wykonane z gumy lub tworzywa sztucznego o określonej fakturze i posiadać wypukłości lub małe grzbiety wzdłuż nich, aby osoby o ograniczonej mobilności mogły wyczuć, gdzie powinny iść. Pinezki i linie prowadzące mogą być również wykonane z metalu lub innych materiałów, w zależności od rodzaju sklepu, w którym się znajdują.

Windy

Windy to zamknięte platformy, które przenoszą pasażerów w pionie, poruszając się wzdłuż kabli pod nimi – pomyśl o nich jak o samochodach jadących w górę szybu windy, a nie jeżdżących po ruchomych schodach od powierzchni do powierzchni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak radzić sobie z upałami?
Jak radzić sobie z upałami?
Najlepszym sposobem na upały jest klimatyzacja w domu lub miejscu pracy. Fale upałów są nieuniknione. Jeśli chcesz je złagodzić, zadbaj […]
Dom z kontenerów – czy to się opłaca?
Dom z kontenerów – czy to się opłaca?
Kontenery wysyłkowe to świetny sposób na przechowywanie i transport towarów, ale można je również wykorzystać jako niedrogą alternatywę dla budowy […]
Do czego służą wózki widłowe
Do czego służą wózki widłowe
W dzisiejszych czasach wózek widłowy jest jedną z najpopularniejszych maszyn w budownictwie, przemyśle i logistyce. Służy do przemieszczania różnych ładunków […]