Jakie są rodzaje potencjometrów?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Potencjometr to zmienny rezystor, który służy do kontrolowania ilości prądu płynącego w obwodzie elektrycznym. Mogą być używane do wielu zastosowań, niektóre z nich to: regulatory głośności, reostaty i regulatory poziomu. Na rynku dostępnych jest kilka różnych typów potencjometrów, z których każdy ma swoje unikalne cechy.

Potencjometr liniowy

Ten typ potencjometru ma zakres od 0 do 100 procent i jest przeznaczony do stosowania w obwodach audio lub innych aplikacjach, gdzie wymagany jest dokładny odczyt. Potencjometry te są powszechnie stosowane jako regulatory głośności, ponieważ przy obracaniu dają równomierną odpowiedź w całym zakresie.

Potencjometr audio

Potencjometr audio to rodzaj liniowego potencjometru, który został zaprojektowany do użytku w aplikacjach audio, takich jak wzmacniacze i głośniki. Potencjometry audio mają znacznie większą rezystancję niż zwykłe potencjometry liniowe.

Potencjometr obrotowy

Potencjometr obrotowy wygląda jak tarcza i może być obracany w celu regulacji oporu pomiędzy dwoma stykami. Tego typu potencjometr ma wewnątrz układ scalony (IC), który umożliwia mu sterowanie kilkoma obwodami jednocześnie poprzez obrót wałka potencjometru. Istnieją dwa rodzaje potencjometrów obrotowych: jednoobrotowe i wieloobrotowe. Potencjometry jednoobrotowe pozwalają na obrócenie tylko o jeden pełny obrót, zanim powróci do pierwotnej pozycji, natomiast potencjometry wieloobrotowe mają możliwość wielokrotnego obracania, zanim powrócą do pierwotnej pozycji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Problemy z oddychaniem – co robić?
Problemy z oddychaniem – co robić?
Choć wszyscy wiemy, że tlen jest niezbędny do życia, nie każdy ma takie same warunki, by go pozyskać. Problemy z […]
Wpływ obuwia na efektywność i komfort biegania
Wpływ obuwia na efektywność i komfort biegania
Bieganie w ostatnim czasie stało się ulubioną formą aktywności fizycznej wielu osób. Bez względu na to czy robią to profesjonalnie […]
Jakie materiały są wykorzystywane do produkcji pieców i kominków?
Jakie materiały są wykorzystywane do produkcji pieców i kominków?
Materiały użyte do budowy korpusu pieca lub kominka są bardzo ważne w określeniu jego wydajności i tego, jak długo będzie […]