Jakie rodzaje druku wyróżniamy?

Technologia

Drukowanie to proces przenoszenia farby na powierzchnię, zwykle papier lub tkaninę. Najczęściej wykonuje się go za pomocą prasy drukarskiej i w wielu przypadkach proces ten jest wtedy nadal nazywany „drukowaniem”, jak w przypadku druku książek.

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy to rodzaj druku, który wykorzystuje drukarkę cyfrową do stworzenia pożądanego obrazu. Drukarki cyfrowe są zazwyczaj używane do małych nakładów, takich jak wizytówki lub ulotki, ale mogą być również używane do większych nakładów.

Druk cyfrowy znany jest również jako druk „direct to plate” i wykorzystuje wielkoformatowe drukarki atramentowe. Drukarka drukuje bezpośrednio na płycie, która została pokryta emulsją światłoczułą. Po wystawieniu płyty na działanie promieniowania UV w urządzeniu do utwardzania, utwardza się ona w obraz, który można wykorzystać do wykonania wysokiej jakości wydruków offsetowych na papierze lub tkaninie.

Druk offsetowy

Druk offsetowy jest najczęściej stosowaną metodą w przypadku dużych prac drukarskich. Polega on na wykorzystaniu drukarki atramentowej lub laserowej do stworzenia obrazu na arkuszu folii aluminiowej (lub innego materiału), który następnie jest przenoszony na papier poprzez dociskanie go do folii za pomocą wałków z naciskiem. Druk offsetowy jest bardziej ekonomiczny niż inne formy druku, ponieważ wymaga mniejszej ilości farby niż metody cyfrowe. Dodatkowy etap wymagany przez druk offsetowy sprawia, że jest on droższy niż metody cyfrowe, jeśli weźmie się pod uwagę koszty farby i koszty pracy.

Dodaj komentarz