Arytmie serca mogą być sytuacjami niebezpiecznymi dla zdrowia i dlatego nie powinniśmy ich ignorować. Czasami niestety ich objawy są na tyle skąpe, że dopiero podczas badania EKG wychodzi, że coś jest nie tak. Dlatego też należy regularnie odwiedzać lekarza i sprawdzać, czy z naszym sercem wszystko jest w porządku. Tymczasem przedstawiamy najczęściej występujące rodzaje arytmii serca i zaburzeń jego rytmu.
Zazwyczaj arytmia tyczy się chwilowego lub długotrwałego obniżenia lub podwyższenia pulsu, zdarzają się jednak sytuacje gdy objawy te występują naprzemiennie. Zacznijmy jednak od nadmiernie niskiego pulsu, a więc bradykardii. W takiej sytuacji puls obniża się do poziomu 50-60 uderzeń na minutę, a ciśnienie krwi znacznie wzrasta. Trzeba jednak pamiętać, że u osób wysportowanych naturalny puls spoczynkowy może mieścić się w takich granicach. Jeżeli jednak niczego nie trenujemy i nasz normalny puls to okolice 70-80 uderzeń na minutę, a nagle obserwujemy jego znaczne obniżenie, czym prędzej zgłośmy się do lekarza.
Stanem odmiennym od bradykardii jest tachykardia, czyli nadmiernie wysoki puls. Oczywiście nie mamy tu namyśli sytuacji wysiłkowej, gdy wzrost tętna jest zupełnie normalny. Jeżeli więc obserwujemy, że nasze serce zaczyna bez powodu znacznie przyspieszać, podczas gdy nie wykonujemy żadnej aktywności fizycznej, powinniśmy czym prędzej udać się na badania. Na szczęście w obecnych czasach są różne sposoby na leczenie zaburzeń rytmu serca Poznań jest jednym z miast, które posiada doskonałe kliniki kardiologiczne, które z pewnością znajdą dla nas dobre rozwiązanie.