Pierwsza maszyna do szycia – jaki model wybrać?

Wszystko wokół domu

Maszyna do szycia to podstawowy sprzęt niezbędny w procesie samodzielnego tworzenia rozmaitych elementów garderoby. Na rynku są obecnie dostępne zarówno tradycyjne modele mechaniczne, jak i nowoczesne wersje elektroniczne oraz komputerowe. Oczywiście poszczególne egzemplarze różnią się między sobą pod względem funkcjonalności i komfortu pracy. Z tego powodu osoba rozpoczynająca swoją przygodę z szyciem często ma duży problem z wyborem konkretnego rozwiązania. 

Najbardziej istotne parametry i funkcje

Wybierając pierwszą maszynę do szycia warto postawić na sprzęt elektroniczny lub komputerowy, ponieważ jest znacznie łatwiejszy w obsłudze od mechanicznego, a na dodatek zapobiega popełnianiu wielu prostych błędów. Oczywiście nie ma sensu przepłacać i najlepiej zdecydować się na model z niższej półki. bo w razie czego można go łatwiej wymienić na inny. Podstawowe wymagane parametry to odpowiednia ilość ściegów (minimum trzy – prosty, do obrzucania i elastyczny), regulacja szerokości oraz gęstości ściegu, pozycjonowanie igły góra-dół, a także możliwość bezproblemowej zmiany położenia igły.

Z kolei najbardziej przydatne elementy wyposażenia to nawlekacz igły, specjalny nożyk do obcinania nitek, chwytacz rotacyjny, szpulownik, metalowa płytka z podziałką (zdecydowanie ułatwia równe szycie), stopka z płynną regulacją docisku oraz suwak służący do kontrolowania prędkości. Jeśli ktoś szyje głównie po zmierzchu, to nieocenione okaże się też ledowe oświetlenie pola roboczego. Mnóstwo maszyn idealnie nadających się dla początkujących krawców można znaleźć na stronie https://szyj.pl/maszyny-do-szycia/.

Dodaj komentarz