Firany to jedne z najbardziej efektownych i stylowych dekoracji okiennych. Nie tylko jednak ładnie się prezentują, ale również pełnią funkcję stricte praktyczną, chroniąc wnętrze przed wpadaniem promieni słońca oraz ciekawskim wzrokiem osób z ulicy. O właściwościach tych elementów wystroju w dużej mierze decyduje rodzaj materiału wykonania. Na rynku znajdziemy zarówno wersje delikatne i subtelne, jak i grube oraz sztywne, odznaczające się słabą przepuszczalnością światła.
Firany to dekoracje okienne, które od wielu lat cieszą się uznaniem milionów użytkowników. Wynika to przede wszystkim z ich stylowego wyglądu oraz dużej funkcjonalności. Po pierwsze, pozwalają skutecznie ukryć przed oczami przechodniów wszystko, co dzieje się w domu. Po drugie, dają możliwość zamaskowania nieestetycznych elementów pomieszczenia, takich jak rury czy grzejniki. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w sklepach można znaleźć szeroką ofertę tych produktów, różniących się między sobą pod względem wzornictwa, materiału i przeznaczenia.
Ponadto, skutecznie ocieplają wnętrze, w znacznym stopniu redukują jego akustykę (brak drażniącego efektu tzw. dudniących ścian), są łatwe w czyszczeniu (wystarczy pranie w temperaturze około 40 stopni i delikatne odwirowanie) oraz prasowaniu, a także dają możliwość różnorodnych ciekawych upięć (dzięki temu w łatwy sposób co jakiś czas zmodyfikujemy dekorację okna). Firany nowoczesne są wytwarzane z wielu interesujących materiałów, o czym w dalszej części artykułu.
Na rynku znajdziemy firany wykonane z różnych tkanin, z których każda posiada określone właściwości. Produkty z woalu charakteryzują się dużą subtelnością, ponieważ woal jest materiałem niezwykle delikatnym, a na dodatek lejącym się i miękko układającym. Przepuszcza też sporo światła, ale jednocześnie nie jest na tyle przejrzysty, aby nie zapewniać właściwej ochrony pomieszczeniom przed nadmiarem słońca czy spojrzeniami z zewnątrz. Firany tego typu doskonale sprawdzają się zwłaszcza w fantazyjnych upięciach, w których wykorzystuje się tzw. chwosty, opaski oraz taśmy marszczące. Jeśli chodzi o przeznaczenie, to wyroby te pasują szczególnie do wnętrz zaprojektowanych w eleganckim stylu.
Fanom klasyki poleca się także firany wykonane z żakardu. Jest to to materiał trwały, wytrzymały i wygodny w użytkowaniu (nie wymaga prasowania). W sklepach znajdziemy wersje różniące się pod względem gęstości splotu, więc możemy wybierać spośród tych, które gwarantują więcej intymności lub wręcz przeciwnie – przepuszczają sporą ilość promieni słonecznych. W tej kategorii należy wyróżnić zwłaszcza firany typu makarony, wykonane ze sznureczków wiszących na specjalnym pasie z tunelem lub oczkami. Są one dostępne na https://magdalena24.pl/firany/makarony. Podobną popularnością cieszą się firany z następujących tkanin:
a) markizety – wyroby siatkowe z oczkami różnej wielkości (ich średnica zależy od gęstości splotu). Są doskonałym wyborem dla osób lubiących wygodę, gdyż po upraniu nie wymagają suszenia – można je bez obaw powiesić mokre w oknie.
b) tiulu – niesamowicie delikatne, bo tiul jest tkaniną powstałą z jedwabiu albo bawełny. Są przejrzyste i dlatego nadają się do wnętrz, które nie powinny być mocno zasłonięte. Poza tym miękko się układają, pięknie falują i są stworzone do upinania. Występują w wielu wersjach, m..in. gładkiej, malowanej i haftowanej.
c) organtyny – błyszczące, przejrzyste i przepuszczające światło, prezentują się wyjątkowo efektownie. Organtyna jest tkaniną tworzoną z wielu materiałów, np. jedwabiu, nylonu czy bawełny. Tego rodzaju dekoracje okienne sprawdzą się idealnie w sytuacji, gdy jesteśmy fanami subtelnych rozwiązań aranżacyjnych oraz miękkiego światła.
d) satyny – firany z tej tkaniny (poliestrowej lub bawełnianej) są błyszczące i znakomicie odbijają światło. W związku z tym, że nie grzeszą przejrzystością, nadają się do wnętrz wymagających intymności (np. sypialni lub salonu).
e) tafty – eleganckie, ale sztywne i mało przejrzyste (pod względem właściwości podobne do satynowych).