Jednym z najbardziej istotnych elementów wyposażenia w pomieszczeniu, w którym przebywa osoba poważnie chora, jest dobrej klasy łóżko rehabilitacyjne. Ma ono bowiem decydujący wpływ na komfort pacjenta i zapewnia doskonałą ergonomię pracy opiekuna, lekarza czy pielęgniarki. Najlepsze są oczywiście modele elektroniczne, sterowane za pomocą pilota. Warto podkreślić, że tego typu sprzętem dysponuje każda wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych, więc nie musimy wydawać mnóstwa pieniędzy na zakup nowego produktu.
Osoba chora (np. obłożnie lub unieruchomiona wskutek złamania kończyn dolnych) większość czasu spędza w pozycji leżącej, w związku z czym łóżko rehabilitacyjne powinno w pełni odpowiadać jej potrzebom. Musi być tak skonstruowane, aby korzystanie z niego nie prowadziło do powstawania odleżyn czy różnorodnych powikłań. Najlepiej, jeśli jest wyposażone w regulację wysokości, a także możliwość zmiany płaszczyzny leżenia oraz unoszenia nie tylko nóg, ale też pleców.
Na rynku znajdziemy przede wszystkim dwa rodzaje tego typu łóżek – sterowane manualnie oraz elektrycznie. Te pierwsze są nadal chętnie używane, a to ze względu na boczne barierki, regulację obniżenia oraz wysięgnik z trójkątem znacznie ułatwiającym pacjentowi podnoszenie się. Ich konstrukcja zazwyczaj zrobiona jest z drewna, co podnosi jej walory estetyczne.
Tego rodzaju produkty oferują m.in. dwaj znakomici producenci – polska firma Reha-Bed oraz niemiecka Bock. W ich ofercie znajdziemy również łóżka elektryczne, w których za pomocą pilota albo panelu sterującego można podnosić i opuszczać górną albo dolną część, ewentualnie całość. Znacznie ułatwia to badanie osoby chorej i pomaga jej w codziennym użytkowaniu sprzętu. Doskonałym przykładem idealnego elektrycznego łóżka rehabilitacyjnego jest konstrukcja oferowana przez markę Burmeier, słynącą ze stosowania najwyższych standardów oraz norm.