Czy kremacja jest tańsza niż tradycyjny pochówek?

Życie i styl

Proces pożegnania zmarłego to dla jego całej rodziny duża trauma. Do tego dochodzi konieczność zorganizowania pogrzebu, który zazwyczaj obejmuje wiele różnych usług oraz wiąże się ze sporym wydatkiem, nie pokrywającym uzyskanego zasiłku. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na znacznie tańszą kremację zwłok, czyli ich spalenie w specjalnym piecu. Profesjonalną usługę kremacji oferuje m.in. ten dom pogrzebowy działający na terenie Poznania: https://www.pogrzebpoznan.pl.

Rozwiązanie ekonomiczne i przyjazne dla środowiska

Standardowa kremacja rozpoczyna się nierzadko od kompleksowego przygotowania ciała osoby zmarłej (rezygnacja z tej usługi jest możliwa na wyraźną prośbę rodziny). Następnie zostaje ono włożone do drewnianej bądź kartonowej trumny, wystawione w sali pożegnań (opcjonalnie), a na koniec spopielone w piecu krematoryjnym – przeważnie w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza. Po zakończeniu tego procesu bliscy mogą niemal od razu odebrać urnę z prochami i złożyć ją w tradycyjnym grobie, ewentualnie w kolumbarium, czyli wyznaczonej ścianie z otworami. Kremacja jest rozwiązaniem niezwykle ekologicznym, ponieważ odbywa się w sposób bezzapachowy i bezdymny. Dzięki temu do atmosfery nie przedostają się żadne szkodliwe dla środowiska związki chemiczne.

Najważniejszą zaletą omawianej usługi jest jednak stosunkowo niska cena. Koszty obejmują przede wszystkim transport zmarłego, zakup trumny do spopielenia (między 500 a 700 zł), samą kremację (500-800 zł), wykupienie miejsca na cmentarzu (ok. 1000 zł) albo w kolumbarium (maksymalnie 2000 zł), zakup urny na prochy (średnio 600 zł), a także drobne opłaty kościelne oraz cmentarne. Łącznie cała kwota może się spokojnie zamknąć w 4000 zł, co jest równoznaczne zwykłemu zasiłkowi pogrzebowemu. W przypadku tradycyjnego pochówku trzeba się natomiast liczyć z kwotą na poziomie od co najmniej 6000 zł do nawet 15 000 zł. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju wybranej trumny, wielkości i jakości grobu czy zakresu usług zakładu pogrzebowego.

Dodaj komentarz