Jak autem poruszać się po parkingu?

Życie i styl

Poruszanie się samochodem po parkingu jest nieco trudniejsze niż po tradycyjnej jezdni. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dopuszcza się tam również ruch pieszych. Zazwyczaj w takich miejscach jeździmy intuicyjnie, co nie jest trudne ze względu na pojawiające się znaki i ostrzeżenia. Na co jeszcze zwracać uwagę jeżdżąc po parkingach?

Kto ma pierwszeństwo?

W tej kwestii przepisy są jednoznaczne: pierwszeństwo ma zawsze pieszy. Prawo to obowiązuje wszędzie tam, gdzie nie zostały wyodrębnione jezdnia oraz chodnik. Nie oznacza to jednak, że pieszy może poruszać się nieostrożnie i utrudniać jazdę kierującemu pojazdem. Aby zapewnić bezpieczeństwo poruszania się obu stronom, na parkingach zazwyczaj montuje się spowalniacze drogowe w miejscach, gdzie ruch pieszych jest natężony. Jest to z pewnością rozwiązanie, które działa na korzyść zarówno tych zmotoryzowanych, jak i dla amatorów spacerów.

Przede wszystkim ostrożność

Jak łatwo zauważyć, parking jest miejscem, gdzie szczególna ostrożność jest jak najbardziej wskazana. Mimo licznych zabezpieczeń, takich jak wspomniane spowalniacze czy separatory i ograniczniki drogowe, to właśnie do nas w głównej mierze zależy bezpieczeństwo użytkowników tej powierzchni. Warto zatem zwolnić i z uwagą rozglądać się dookoła. Musimy również pamiętać, że obowiązują tutaj inne zasady, do których stosujemy się na jezdni. Mowa tutaj między innymi o zasadzie prawej ręki, ruchu prawostronnego czy zasadzie ograniczonego zaufania. Stosowanie się do tych wytycznych z pewnością znacznie ułatwi nam poruszanie się po parkingu a jednocześnie podniesie poziom bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz