Jak autem poruszać się po parkingu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Poruszanie się samochodem po parkingu jest nieco trudniejsze niż po tradycyjnej jezdni. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dopuszcza się tam również ruch pieszych. Zazwyczaj w takich miejscach jeździmy intuicyjnie, co nie jest trudne ze względu na pojawiające się znaki i ostrzeżenia. Na co jeszcze zwracać uwagę jeżdżąc po parkingach?

Kto ma pierwszeństwo?

W tej kwestii przepisy są jednoznaczne: pierwszeństwo ma zawsze pieszy. Prawo to obowiązuje wszędzie tam, gdzie nie zostały wyodrębnione jezdnia oraz chodnik. Nie oznacza to jednak, że pieszy może poruszać się nieostrożnie i utrudniać jazdę kierującemu pojazdem. Aby zapewnić bezpieczeństwo poruszania się obu stronom, na parkingach zazwyczaj montuje się spowalniacze drogowe w miejscach, gdzie ruch pieszych jest natężony. Jest to z pewnością rozwiązanie, które działa na korzyść zarówno tych zmotoryzowanych, jak i dla amatorów spacerów.

Przede wszystkim ostrożność

Jak łatwo zauważyć, parking jest miejscem, gdzie szczególna ostrożność jest jak najbardziej wskazana. Mimo licznych zabezpieczeń, takich jak wspomniane spowalniacze czy separatory i ograniczniki drogowe, to właśnie do nas w głównej mierze zależy bezpieczeństwo użytkowników tej powierzchni. Warto zatem zwolnić i z uwagą rozglądać się dookoła. Musimy również pamiętać, że obowiązują tutaj inne zasady, do których stosujemy się na jezdni. Mowa tutaj między innymi o zasadzie prawej ręki, ruchu prawostronnego czy zasadzie ograniczonego zaufania. Stosowanie się do tych wytycznych z pewnością znacznie ułatwi nam poruszanie się po parkingu a jednocześnie podniesie poziom bezpieczeństwa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Awaria samochodu – co zrobić?
Awaria samochodu – co zrobić?
Samochody są świetne kiedy działają. Pozwalają nam przemieszczać się szybko, bezpiecznie i komfortowo. Niestety, gdy coś pójdzie nie tak, mogą […]
Doskonałe miejsca na zimowy urlop
Doskonałe miejsca na zimowy urlop
Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na wzięcie urlopu w okresie zimowym. Wynika to m.in. z faktu, […]
Indywidualny projekt domu – dlaczego warto go wybrać?
Indywidualny projekt domu – dlaczego warto go wybrać?
Indywidualny projekt domu pozwala na stworzenie naprawdę wyjątkowej przestrzeni życiowej, która jest zarówno funkcjonalna, jak i piękna. Jeśli szukasz domu, […]