Jak ćwiczyć z dzieckiem wady postawy?

Zdrowe życie

Wady postawy wśród dzieci to rosnący problem. Długi czas spędzany przed komputerem w złej, nieergonomicznej pozycji, a także znikoma aktywność to najczęstsze przyczyny powstawania nieprawidłowości u najmłodszych. Na szczęście wiele z nich można naprawić. Najlepszym sposobem na to są ćwiczenia korekcyjne, które powinniśmy wykonywać razem z naszym dzieckiem.

Wystarczy pokój

Ćwiczenia korekcyjne powinny być przede wszystkim proste i przyjemne. Zależy nam w końcu na tym, aby nasze dziecko było w stanie zachować konsekwencję w dążeniu do poprawnej postawy ciała. Dlatego najlepiej jest zorganizować trening w domu i ćwiczyć razem z pociechą. W przypadku tego typu aktywności z pewnością przydatne będą odpowiednie materace do ćwiczeń. Jedną z pozycji pozwalających leczyć różne schorzenia kręgosłupa jest np. „foka”. Polega ona na tym, że leżymy na brzuchu, po czym opierając się na rękach, podnosimy klatkę do góry, jednocześnie odchylając głowę w tył. W czasie unoszenia góry ciała należy zrobić wdech, a podczas powrotu do pozycji wyjściowej wydech.

Kolejne ćwiczenie, które możemy wykonać razem z naszym dzieckiem to „mostek”. Leżąc na plecach, zbliżamy nogi do pośladków oraz ustawiamy dłonie blisko głowy. Następnie unosimy tułów na kilka sekund, prostując ręce i nogi. Świetnie na wzmocnienie mięśni pleców oraz kręgosłupa działa także „kołyska”, która polega na tym, że leżąc na brzuchu, chwytamy rękoma za kostki. Tego typu ćwiczenia są łatwe do zrealizowania na podłodze w pokoju. Dodatkowo trenując razem z naszym dzieckiem, mamy szansę nie tylko pomóc mu poprawić wady postawy, ale również możemy miło spędzić czas razem.  

Dodaj komentarz