Jak montowane są przewody instalacyjne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

By wykonać instalację elektryczną w sposób bezpieczny, trzeba przede wszystkim zadbać o jej przejrzystość. W tym celu stosuje się połączenie w systemie puszkowym, który polega na przeprowadzaniu kabli od jednego punktu łączeniowego (puszki) do drugiego, a następnie za pomocą odpowiednich kostek, przewody skręcane są w wymagany sposób.

Daje to możliwość modyfikacji instalacji w każdym momencie w przyszłości, a także łatwe diagnozowanie i naprawę. Duże znaczenie ma także wybór odpowiednich przewodów instalacyjnych. Te odpowiednie są dostępne na https://www.elektromarketania.pl/54-przewody-instalacyjne.

Centralna Puszka Rozdzielcza

Dawniej przewody prowadzone były od źródła prądu (licznika i bezpieczników) do tak zwanej CPR, czyli głównej puszki rozdzielającej połączenia na całe mieszkanie. Było to rozwiązanie tańsze i szybsze do wykonania, jednak miało kilka zasadniczych wad. Przede wszystkim trudno było trafnie zdiagnozować jakąkolwiek usterkę.

Wymiana przewodów była praktycznie niemożliwa, bo zamiast prowadzić je w rurkach, po prostu wmurowywało się je w ścianę. Oprócz tego, cała moc przechodziła przez jeden punkt, wobec czego puszka potrafiła się całkiem mocno rozgrzewać, co w skrajnych przypadkach groziło nawet pożarem.

System tradycyjny

Obecnie nie stosuje się już czegoś takiego. Miejsce jednej, głównej puszki zajęło wiele innych, okrągłych i niewielkich, montowanych w różnych miejscach instalacji. Mogą one występować jako puszki natynkowe (np. takie https://www.elektromarketania.pl/100-natynkowe), lub też montowane w ścianie pod tynkiem. Nie szpecą pomieszczeń, ponieważ dekiel można dobrać kolorystycznie, a nawet polakierować farbą w czasie malowania ścian.

Możliwe jest także wmurowanie puszki nieco głębiej niż to konieczne, a następnie naniesienie na wieczko cienkiej, kilkumilimetrowej warstwy tynku. Dzięki temu puszka staje się niewidoczna, ale w razie czego zawsze można bardzo łatwo dostać się do jej wnętrza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na co zwracać uwagę podczas wyboru oświetlenia do wnętrz?
Na co zwracać uwagę podczas wyboru oświetlenia do wnętrz?
Odpowiednie oświetlenie to niezbędny element aranżacji każdego wnętrza. Zapewnia nam właściwą widoczność wieczorem i w nocy, gdy nie możemy liczyć […]
Z czyją pomocą można się ubiegać o spłatę zaległego zadłużenia?
Z czyją pomocą można się ubiegać o spłatę zaległego zadłużenia?
Sposobem na nierzetelnych dłużników, niespłacających terminowo swoich zobowiązań, z całą pewnością może być skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. To […]
Indywidualny projekt domu – dlaczego warto go wybrać?
Indywidualny projekt domu – dlaczego warto go wybrać?
Indywidualny projekt domu pozwala na stworzenie naprawdę wyjątkowej przestrzeni życiowej, która jest zarówno funkcjonalna, jak i piękna. Jeśli szukasz domu, […]