W jakich instalacjach możemy spotkać zawory grzybkowe?

Technologia

Zawory to elementy wykorzystywane w różnego rodzaju instalacjach. Najczęściej stosuje się je w celu regulacji przepływu cieczy lub innych substancji. Wyróżnia się wiele rodzajów zaworów. Do najczęściej stosowanych zaliczyć należy urządzenia grzybkowe.

Budowa i rodzaje zaworów grzybkowych

Tego rodzaju konstrukcje zbudowane są z korpusu wyposażonego w gniazdo przylgowe. Do jego wytworzenia zazwyczaj używa się wytrzymałych materiałów, takich jak żeliwo lub stal kwasoodporna. Kolejnym elementem jest ruchomy trzpień wytwarzany z tworzywa sztucznego bądź metalu, uszczelniony tzw. dławnicą. Zawory grzybkowe swoją nazwę zawdzięczają zamknięciu w kształcie grzybka. Zasadniczo wyróżnia się podział na urządzenia zaporowe, regulacyjne oraz zaporowo-zwrotne. W zależności od potrzeb wykorzystuje się elementy z zakończeniem kołnierzowym, bezkołnierzowym oraz międzykołnierzowym.

Wykorzystanie zaworów grzybkowych w przemyśle

Zawory grzybkowe, takie jak te przedstawione na stronie http://www.gtm-pv.pl/produkcja-wlasna/zawory-grzybkowe.html znajdują szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je przede wszystkim we wszelkiego rodzaju instalacjach wodociągowych oraz grzewczych. Jeśli chodzi o działalność przemysłową, najczęściej sięga się po nie w elektrowniach, oczyszczalniach, instalacjach oczyszczania gazów palnych, a także w przemyśle stoczniowym i tekstylnym. Dzięki prostej konstrukcji urządzenia te charakteryzują się niezawodnością i długą żywotnością. Duży poziom szczelności sprawia, że mogą być z powodzeniem wykorzystywane w instalacjach narażonych na działanie agresywnych substancji. 

Dodaj komentarz