Jak montowane są przewody instalacyjne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

By wykonać instalację elektryczną w sposób bezpieczny, trzeba przede wszystkim zadbać o jej przejrzystość. W tym celu stosuje się połączenie w systemie puszkowym, który polega na przeprowadzaniu kabli od jednego punktu łączeniowego (puszki) do drugiego, a następnie za pomocą odpowiednich kostek, przewody skręcane są w wymagany sposób.

Daje to możliwość modyfikacji instalacji w każdym momencie w przyszłości, a także łatwe diagnozowanie i naprawę. Duże znaczenie ma także wybór odpowiednich przewodów instalacyjnych. Te odpowiednie są dostępne na https://www.elektromarketania.pl/54-przewody-instalacyjne.

Centralna Puszka Rozdzielcza

Dawniej przewody prowadzone były od źródła prądu (licznika i bezpieczników) do tak zwanej CPR, czyli głównej puszki rozdzielającej połączenia na całe mieszkanie. Było to rozwiązanie tańsze i szybsze do wykonania, jednak miało kilka zasadniczych wad. Przede wszystkim trudno było trafnie zdiagnozować jakąkolwiek usterkę.

Wymiana przewodów była praktycznie niemożliwa, bo zamiast prowadzić je w rurkach, po prostu wmurowywało się je w ścianę. Oprócz tego, cała moc przechodziła przez jeden punkt, wobec czego puszka potrafiła się całkiem mocno rozgrzewać, co w skrajnych przypadkach groziło nawet pożarem.

System tradycyjny

Obecnie nie stosuje się już czegoś takiego. Miejsce jednej, głównej puszki zajęło wiele innych, okrągłych i niewielkich, montowanych w różnych miejscach instalacji. Mogą one występować jako puszki natynkowe (np. takie https://www.elektromarketania.pl/100-natynkowe), lub też montowane w ścianie pod tynkiem. Nie szpecą pomieszczeń, ponieważ dekiel można dobrać kolorystycznie, a nawet polakierować farbą w czasie malowania ścian.

Możliwe jest także wmurowanie puszki nieco głębiej niż to konieczne, a następnie naniesienie na wieczko cienkiej, kilkumilimetrowej warstwy tynku. Dzięki temu puszka staje się niewidoczna, ale w razie czego zawsze można bardzo łatwo dostać się do jej wnętrza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego codzienny zasób organizmu w witaminy i minerały jest taki ważny?
Dlaczego codzienny zasób organizmu w witaminy i minerały jest taki ważny?
Odpowiednie odżywianie się jest jednym z warunków utrzymania zdrowia i dobrej kondycji organizmu. Oprócz makroskładników diety – białka , tłuszczów […]
Czym możemy oświetlić duże pomieszczenie firmowe?
Czym możemy oświetlić duże pomieszczenie firmowe?
Oświetlenie LED jest świetną inwestycją dla każdej firmy, ale jest szczególnie ważne dla biur. Budynki biurowe zużywają dużo energii elektrycznej, […]
Jak będąc na co dzień w pracy, dbać o regularne spożywanie zdrowych posiłków?
Jak będąc na co dzień w pracy, dbać o regularne spożywanie zdrowych posiłków?
Zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia oraz codziennego funkcjonowania. Witalność, energia oraz odporność na stres oraz ogólnie pojęte […]