Jak montowane są przewody instalacyjne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

By wykonać instalację elektryczną w sposób bezpieczny, trzeba przede wszystkim zadbać o jej przejrzystość. W tym celu stosuje się połączenie w systemie puszkowym, który polega na przeprowadzaniu kabli od jednego punktu łączeniowego (puszki) do drugiego, a następnie za pomocą odpowiednich kostek, przewody skręcane są w wymagany sposób.

Daje to możliwość modyfikacji instalacji w każdym momencie w przyszłości, a także łatwe diagnozowanie i naprawę. Duże znaczenie ma także wybór odpowiednich przewodów instalacyjnych. Te odpowiednie są dostępne na https://www.elektromarketania.pl/54-przewody-instalacyjne.

Centralna Puszka Rozdzielcza

Dawniej przewody prowadzone były od źródła prądu (licznika i bezpieczników) do tak zwanej CPR, czyli głównej puszki rozdzielającej połączenia na całe mieszkanie. Było to rozwiązanie tańsze i szybsze do wykonania, jednak miało kilka zasadniczych wad. Przede wszystkim trudno było trafnie zdiagnozować jakąkolwiek usterkę.

Wymiana przewodów była praktycznie niemożliwa, bo zamiast prowadzić je w rurkach, po prostu wmurowywało się je w ścianę. Oprócz tego, cała moc przechodziła przez jeden punkt, wobec czego puszka potrafiła się całkiem mocno rozgrzewać, co w skrajnych przypadkach groziło nawet pożarem.

System tradycyjny

Obecnie nie stosuje się już czegoś takiego. Miejsce jednej, głównej puszki zajęło wiele innych, okrągłych i niewielkich, montowanych w różnych miejscach instalacji. Mogą one występować jako puszki natynkowe (np. takie https://www.elektromarketania.pl/100-natynkowe), lub też montowane w ścianie pod tynkiem. Nie szpecą pomieszczeń, ponieważ dekiel można dobrać kolorystycznie, a nawet polakierować farbą w czasie malowania ścian.

Możliwe jest także wmurowanie puszki nieco głębiej niż to konieczne, a następnie naniesienie na wieczko cienkiej, kilkumilimetrowej warstwy tynku. Dzięki temu puszka staje się niewidoczna, ale w razie czego zawsze można bardzo łatwo dostać się do jej wnętrza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Gdzie szukać prezentów na różne okazje?
Gdzie szukać prezentów na różne okazje?
Kto nie lubi prezentów niech pierwszy rzuci kamieniem. Niby zwykłe podarunki, a jednak potrafią wywołać uśmiech na twarzy i poprawić […]
Jak wygląda proces wyrabiania paszportu – co warto wiedzieć?
Jak wygląda proces wyrabiania paszportu – co warto wiedzieć?
Od kiedy Polska znajduje się w Strefie Schengen, wiele osób nie myśli nawet o posiadaniu paszportu. Kiedy jednak chcemy podróżować […]
Co ubrać na rozmowę o pracę?
Co ubrać na rozmowę o pracę?
Rozmowa kwalifikacyjna jest niezwykle stresującym wydarzeniem. Niezmiennie od tego czy jesteśmy pewni lub mniej pewni swoich możliwości, narastający stres skutecznie […]