Pellet – czy warto kupić to paliwo?

Wszystko wokół domu

Piec na pellety to piec opalany drewnem, który spala sprasowane pellety drzewne. Są one popularną alternatywą dla tradycyjnych kominków i pieców na drewno, ponieważ mogą spalać się czyściej i bardziej wydajnie i produkować mniej popiołu niż tradycyjne metody ogrzewania drewnem.

Pozostaje jednak pytanie: Czy pellet jest dobrym paliwem grzewczym?

Odpowiedź brzmi: tak – jeśli wiesz, co robisz.

Pellety są stosowane jako źródło energii od dziesięcioleci w Europie i Kanadzie, gdzie są uważane za odnawialne źródło energii, ponieważ wykorzystują produkty odpadowe (skrawki drewna). EPA uważa je za neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, ponieważ nie uwalniają gazów cieplarnianych podczas spalania, jak to ma miejsce w przypadku węgla.

Jednak niektórzy obawiają się, że używanie zbyt dużej ilości biomasy może doprowadzić do zmniejszenia powierzchni naszych lasów i innych ekosystemów – zwłaszcza jeśli jest ona uprawiana za granicą, w krajach rozwijających się, gdzie przepisy dotyczące ochrony środowiska nie są tak surowe jak u nas.

Pellety są produkowane z trocin lub wiórów, które są prasowane do postaci stałej i podgrzewane, aż zamienią się w brykiety przypominające węgiel drzewny o długości około 10cm i szerokości 2,5cm. Następnie są one pakowane do wysyłki lub przechowywania w workach lub plastikowych tubach. Jeśli chcesz kupić pellet Kielce oferują taką możliwość w rozsądnych cenach.

Dodaj komentarz