Co to jest manga i dlaczego stała się tak bardzo popularna?

Hobby i relaks/wypoczynek

W toku ekspansji japońskiej kultury pod koniec XX wieku, świat zachodni zachwycił się mangą. Ten wyjątkowy rodzaj sztuki literacko-wizualnej inspiruje coraz większą rzeszę twórców i czytelników na całym świecie. Specyficzny styl graficzny, jak i poruszana tematyka, tak różna od komiksów powstających na zachodzie, mają iście magnetyczną siłę przyciągania coraz to nowych pokoleń miłośników. Czym zatem jest manga?

Manga – historia i pochodzenie

Japoński termin manga oznaczał pierwotnie po prostu obraz, rysunek bądź szkic. W XIX wieku słowo to znajdowało zastosowanie przede wszystkim w przypadku satyrycznych obrazków albo karykatur. Po II wojnie światowej sytuacja uległa zmianie. Rosnące otwieranie się Japonii na wpływy zagraniczne, napływ zachodnich turystów, a zarazem rosnąca popularność komiksów w samym kraju kwitnącej wiśni sprawiło, iż terminem manga zaczęto określać praktycznie tylko i wyłącznie japońskie komiksy.

Charakterystyka gatunku

Charakterystyczną cechą komiksów mangowych jest układ publikacji, zgodny z tradycyjnym pismem japońskim. Komiksy te czyta się od prawej do lewej strony, zarówno jeśli chodzi o poszczególne okienka, jak i strony. Z europejskiego punktu widzenia mangę czyta się „od końca”. Istotna cechą komiksów mangowych jest charakterystyczny styl graficzny, występujący niemalże tylko w Japonii. Styl mangi poza komiksami możemy zaobserwować również w japońskich filmach animowanych (tzw. anime), jak i w pochodzących z tego kraju grach wideo.

Popularność tego gatunku wynika wprost z bogactwa japońskiej kultury i jej specyficznego podejścia do emocjonalności. Bardziej szczegółowe informacje na temat mangi można znaleźć na stronie https://pointgames.pl/mangi,c52,pl.html.

Dodaj komentarz