Jaki olej silnikowy wybrać?

Technologia

Olej silnikowy jest ważnym płynem eksploatacyjnym, którego nigdy nie powinno zabraknąć w twoim samochodzie. Co więcej, musi zostać odpowiednio dopasowany do rodzaju silnika, aby zapewniał mu właściwe warunki pracy. Co zatem należy o nim wiedzieć, by dokonać takiego wyboru?

Olej do silnika benzynowego czy do Diesla?

Wyróżniamy dwa rodzaje silników samochodowych: silniki spalinowe benzynowe oraz silniki Diesla, do których używa się oleju napędowego. Każdy z tych silników ma nieco inne parametry pracy i zasadę działania, co przekłada się na specyfikę budowy – oraz na to, jaki olej silnikowy będzie najbardziej właściwy. Dlatego pierwszym krokiem podczas zakupu zawsze jest ocena, jakiemu silnikowi ma być dedykowany olej. Oba rodzaje można znaleźć pod adresem https://liquimoly.sklep.pl/83-oleje-silnikowe.

Rekomendowana lepkość

Każdy producent silników jest zobowiązany do podania klasy lepkości oleju silnikowego, niezbędnej do prawidłowej pracy silnika w warunkach letnich i zimowych. Parametr ten jest określany za pomocą kodu składającego się z liter i liczb, zgodnie z klasyfikacją SAE. Co ważne, do danego silnika zawsze należy dodawać olej zgodny z wymaganiami producenta.

Mineralny czy syntetyczny?

Warto sobie również odpowiedzieć na pytanie, czy do silnika lepiej dodać klasyczny olej mineralny, czy nowoczesny olej syntetyczny lub półsyntetyczny. Pierwszy z nich, olej mineralny, to produkt uzyskiwany z rafinacji ropy naftowej i od lat znany na rynku. Z kolei oleje syntetyczne i półsyntetyczne powstają na skutek syntez chemicznych i są pewną nowością. Warto przy tym pamiętać, że w nowoczesnych autach coraz częściej dopuszczalne są wyłącznie oleje syntetyczne.

Dodaj komentarz