Jak objawia się zapalenie stawów?

Zdrowe życie

Zapalenie stawów to poważna choroba, dotykająca osoby w różnym wieku, w której przebiegu dochodzi do uszkodzenia, zniekształcenia oraz ograniczenia ruchomości konkretnych stawów. Zdecydowanie częściej występuje ona u dzieci w okresie szybkiego wzrostu organizmu. Co ważne zapalenie może mieć różną postać, ale jego przyczyny są z reguły takie same. Leczenie natomiast opiera się na stosowaniu leków przeciwzapalnych, które jednocześnie uśmierzają ból. Jak z kolei rozpoznać, że ma się do czynienia właśnie z tą chorobą?

Najczęstsze objawy zapalenia stawów

Przesłanki o wystąpieniu zapalenia mogą być bardzo różne, ale zazwyczaj można wymienić kilka objawów, które pojawiają się zdecydowanie najczęściej. Tymi charakterystycznymi są przykładowo ból, a także obrzęk wraz z poszerzeniem obrysów. Dodatkowo stawy mogą stawać się sztywne, szczególnie po wstaniu z łóżka. Poza tym nad chorym stawem może pojawiać się zaczerwienienie skóry, która jednocześnie będzie cieplejsza od reszty ciała.

Nieco rzadziej możliwe jest wystąpienie problemów z ruchomością, a raczej ograniczenie jej spowodowane zbyt silnym bólem. Trzeba jednak zaznaczyć, że objaw ten będzie dokuczał raczej osobom starszym, u których rozwija się tzw. osteoporoza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów. Symptomem rzadkim, ale mogącym wystąpić jest także gorączka, którą koniecznie należy zbijać z pomocą medykamentów. Na koniec warto wspomnieć, że każda osoba cierpiąca na zapalenie stawów może odczuwać indywidualne objawy.

Artykuł przygotowany we współpracy z Orthokine.

Dodaj komentarz